• Cancel
    Filter
Filter

Sanatla Paylaş Online Bağış Müzayedesi

“SANATLA PAYLAŞ ONLINE MÜZAYEDE”

“1 Çocuk 1 Bilgisayar Kampanyası`

Açı Lisesi – GLOBAL CHARITY (2021)

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda çocuklara en güzel hediye, yine çocuklardan geldi!

Pandemi sürecinde uzaktan çevrimiçi eğitim ile ortaya çıkan “eğitimde eşitsizlik” sorunu bugün en önemli küresel sorunlardan birisidir.

Daha ne kadar süreceği belirsiz pandemi şartları, bilgisayar ve internet gibi teknolojik imkanlardan yoksun kaldığı için eğitimi yarıda kesilen binlerce çocuğumuzun okullarından mezun olup eğitimli, donanımlı bireyler olarak hayata atılmalarını imkansız hale getirmiştir.

Ekonomik ve sosyo-kültürel etkilerini kısa bir süre içinde hep birlikte hissetmeye başlayacağımız bu gerçekleri, AÇI Lisesi öğrencileri bugünden görüp, ileride yaşamak istedikleri ideal dünya için kendi küçük ellerini de taşın altına koydular.

AÇI Lisesi'ndeki 16 sosyal sorumluluk proje grubundan biri olan “GLOBAL CHARITY” öğrencileri eğitim hakkının her çocuğun eşit bir şekilde faydalanması gereken temel bir hak olduğu bilinciyle ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ (ÇYDD)’nin yürüttüğü “1 Çocuk – 1 Bilgisayar” Kampanyası’na destek vererek 43 sanatçı, tasarımcı ve öğrencinin toplam 67 sanat çalışmasını bu müzayedede satışa sunuyor.

3 MAYIS PAZARTESİ SAAT 21.00’de sona erecek müzayede sonucunda, siz değerli sanat ve eğitim dostlarımızın satın alacakları çalışmalardan elde edilecek gelir ile Türkiye’nin dört bir yanından YÜZLERCE ÇOCUĞUMUZUN UZAKTAN EĞİTİME KATILABİLMESİ İÇİN tablet ve bilgisayar alınacaktır.

Hemen BUGÜN, hemen ŞİMDİ
lütfen,

sayfanın sağ üst köşesindeki “ÜYE OL” butonuna tıklayıp bilgilerinizi girin ve PEY VERMEYE BAŞLAYIN.
 

Bu müzayedeye desteğiniz, aynı zamanda, dersleri ve sınavları tüm hızıyla devam ederken, gönüllü olarak, aylardır, gece-gündüz bu büyük organizasyonu geliştirip, yürüten ÖĞRENCİLERİN BAŞLATTIKLARI EĞİTİM HAREKETİNE, YETİŞKİNLER OLARAK NE KADAR DEĞER VERDİĞİMİZİ gösterecek.

Bir ülkeyi ileri götürecek olan o ülkenin gençleridir. Bu projede, gençlerin kendilerinden daha şanssız olan kardeşlerine destek olmak için sanat yoluyla sağlamak istedikleri katkı ve verdikleri mücadele bizler için çok kıymetlidir.

Bizler, gençlerin başarılarına destek olalım ki, onlar da sosyal sorumluluk kampanyalarının amacına eriştiğine bizzat şahit olsunlar, ileride daha da büyük projeleri hayata geçirecek motivasyonu kazansınlar.

Kampanyamızın sonuçlarını kamuoyu ile 19 Mayıs’ta büyük bir coşku ile paylaştığımızda, başka okullardaki gençlere de, benzer yardım projeleri başlatmaları için örnek olacağız.

Bu yüzden, sizleri, sanattan güç alan bu önemli projeye katılmaya ve şu anda açık artırmada satışa sunulan birbirinden değerli 67 çalışmayı gönlünüzden kopacak en yüksek bütçe ile satın almaya davet ediyoruz.

Satın alacağınız esere her baktığınızda, tüm zorluklara rağmen eğitimine devam edip diploma sahibi olacak çocukların mutluluğunu kalbinizin derinliklerinde hissedeceksiniz.

GELİN,

GÜZEL ÜLKEMİZİN, GÜZEL EVLATLARI İÇİN

HEPİMİZ ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYALIM!

Online Müzayede : https://www.muzayedeportakal.com/en/auction/7945/sanatla-paylas-online-bagis-muzayedesi


GLOBAL CHARITY kimdir?

GLOBAL CHARITY, Açı Lisesi’nin ALE (Açı Learning Experiences) biriminin altında bulunan 16 Sosyal Sorumluluk projesinden biridir ve dünyada yaşanan, insan hakları ihlalleri ve ekonomik koşulların sebebiyet verdiği uluslararası sorunlar üzerine araştırmalar yapar, tartışmalar düzenler ve projeler üretir. Güncel dünya olayları ve küresel sorunlar ile ilgili akranlarında farkındalık yaratma hedefiyle çalışır.  “Sanatla Paylaş” kampanyasının fikri, geliştirilmesi, yürütülmesi kısacası tüm organizasyonu yaşları 13 ila 17 arasında değişen “Global Charity” üyesi liseli gençler tarafından gerçekleştirilmektedir.

BİZE TANITIM İÇİN DE DESTEK OLUN!

Bizi GLOBAL CHARITY’nin Instagram adresi

https://www.instagram.com/globalcharity.aci/

@globalcharity.aci hesabından takip edebilir

online müzayede video ve görsellerimizi sosyal medyanızdan paylaşarak binlerce kişiye daha duyurarak bizlere destek verebilirsiniz.

Tüm sorularınız için:
Global.Charity@acischools.k12.tr  adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Currency Converter:
Lot: 1 » Bağış Müzayedesi

Lot 1

Alev Araslı d.1972, İstanbul
“Koleksiyon”
İmzalı
2020 tarihli
1230 C’de pişmiş içi sırlanmış porselen
12 x 12x y6
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi: Kendini tabiattan soyutlamış metropol insanı farkına varmadan ruhunun derinliklerinde; ormanın yeşilini, toprağın kahverengisini, kumun  sarısını, denizin ve gökyüzünün mavisini arar.  Geceleri gökdelenlerden ve şehir ışıklarından göremediği yıldızlara hasret duyar. 

Doğadaki canlı ve cansız tüm varlıkların ruhu olduğuna inanan Animizim  felsefesine göre, insan ruhu ağaçların, dağların ve denizin ruhuna kavuşmak ister. Yaşam alanlarındaki yapay havuzlarla, yol kenarındaki çiçek düzenlemeleriyle ve balkonlarında yetiştirdikleri bitkilerle yetiremeyen bu naif ruhlar kendilerine doğanın bir parçası olduklarını hatırlatan organik bir umudun peşine düşerler.

Biyografi: 1972 İstanbul doğumlu Alev Araslı,  ilk çamurla 1995 yılında Amerika’da tanışmıştır. Türkiye’de ve de uluslararası sergilerde yer almış, bienallere ve de festival/sempozyumlara katılmıştır.  Eserleri koleksiyonlarda yer alan ödüllü sanatçı bu yolculukta başka sanatçılar için de sergiler düzenleyip 2011 yılında IAP-İstanbul Sanat Platformu’nu kurmuştur. Alev Araslı çalışmalarını Nişantaşı’ndaki atölyesinde sürdürmektedir.

Details
Lot: 2 » Bağış Müzayedesi

Lot 2

Almıla Karay d.2001, İstanbul
“İsimsiz”
İmzalı
2020 tarihli
2 mm. ve 4 mm. telleri birbirine dolayarak ve kaynatılarak yapılan soyut figür
13 x 13 cm. x y 65 cm.
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi: 2 mm ve 4 mm telleri birbirine dolayarak ve kaynatarak soyut bir figur yaptim. yapilis amaci kendi zevkim ve malzeme tanimak (metal ile calisirken malzemenin guclu ve sert olmasi ve ona sekil verebiliyor olmak bani mutlu hissettiriyor. Bir cesit terapi gibi…

Biyografi: Almıla Karay, 2001 yılında İstanbul'da doğdu. 2020 yılında Açı Lisesi'nden mezun olduktan sonra başladığı Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nde eğitimine devam etmektedir. Annesi ve babasıyla birlikte “Atölye20” adlı sanat ve tasarım atölyesinde çalışmalarına devam eden Karay, başta metal olmak üzere ahşap ve diğer heykel malzemeleriyle uzun yıllardır çalışmaktadır. Heykellerinde çoğunlukla figüratif soyutlamalar yapmayı tercih eder.

Details
Lot: 3 » Bağış Müzayedesi

Lot 3

Ayla Çitak d.1952, İstanbul
“Erbaneli Kadınlar”
İmzalı
2020 tarihli
Tuval üzeri yağlıboya
50 x 60 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden kadınların kendilerini erbanenin ritmiyle ifade ederlermiş. Bir tür kadının çığlığı ve sesi… Bunu günümüze de uyarladım.

Biyografi: Ayla Çıtak, 1952 yılında Van ‘da doğdu. 1999 yılında Anadolu Üniversitesi El Sanatları bölümünü bitirdi. Halen çalışmalarını Ankara ve Bodrum’daki atölyelerinde devam ettirmektedir. Sanatçı, ulusal ve uluslararası çalıştaylarda ve karma sergilerde yer almıştır.

Resimlerinde izlenimci sanat akımından etkilenen sanatçı, konu olarak, kökeni Fatih Sultan Mehmet’e dayanan ve yok olmaya yüz tutmuş Kapalı Çarşı’daki ışık huzmelerini tuvallerine yansıtıyor. Kültürümüzün her türünü yansıtan insan ve mekan manzaralarını , doğa ve ona olan tutkusunu ele alarak ve çok yönlü gözlemleyerek tuvale aktarıyor.Doğup büyüdüğü yerlere duyduğu özlemi toprak damlı kar altındaki köyler ve Akdamar Kilisesinin resimlerinde sanatseverlerle paylaşıyor. Sanatçı son çalışmalarında kadının sessiz çığlığı olarak adlandırdığı Erbaneyi(def) “Erbaneli Kadınlar” serisi şeklinde resimlerinde kullanıyor.

Details
Lot: 4 » Bağış Müzayedesi

Lot4

Azime Sarıtoprak d.1987, Amasya
“Okulun Duvarı”
İmzalı
2015 tarihli
Dijital baskı üzerine permanent kalem
32 x 42 cm.
Unique
2015 yılında “Mamut Art Project” kapsamında sergilendi ve sergi katalogunda yayınlandı.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi:  Duvar… Yerinde olmak, tam da orada durmak istediğim duvar. Soluk tenim gibi, solgun sarı renkli duvar. Gözyaşlarımla yıpranmış ruhum gibi yağmurlardan aşınıp dökülmüş duvar. İçimdeki çocuk gibi gizli kahramanlarıyla eğlenen, neşelenen duvar. Annemin, babamın, kardeşlerimin önünden geçtiği; her gün özlemle andığım gün batımını umarsızca izleyen; herşeyi görüp, duyup, saklayıp sessizce bekleyen; saklambaçta arkasına saklandığım; bisikletle ortasına tosladığım; ordayken okulun duvarı deyip geçtiğim, burdayken kıskandığım duvar. 13 metre uzunluğunda, 189 santimetre yüksekliğinde, Yolüstü Köyü İlkokulu’nun bahçesinde bulunan depo, kömürlük ve tuvaletlerin, kiremit çatılı sırt duvarı. Köy meydanına uzanan yol üzerine serili, evimizle akasyalar arasında köprü kuran duvar. Baktığım yere göre meğer ne çok değişirmiş anlamın: Okulda okuyorken üzerine düşen gölgelerimizi, önündeki çiçekleri umursardım sadece. Seni sarmalayıcı, koruyucu, belki faydasız bir kabuk gibi görürdüm. Ama içerden bakardım, odalarınla tanımlardım seni. Okul bittiğinde önünden koşa koşa geçip, yan koluna oturup ayın doğuşunu izlediğimde beni yoldan geçenlerden saklamandan hoşlanırdım. Kömürlüğe kunnayan köpek yavrularını korumandan, eteklerinden çimleri doğurmandan hoşlanırdım. Sonra nasıl oldu da okulu kapattılarya, kilit vurulduya kapılarına, artık sana hep dışardan bakar oldum. Arkanda sürpriz bir hediye saklar gibi çocukluğumuzu saklıyordun sanki. Herşeyi kucaklayıvermiştin, bizim için içine atmıştın her birini. Ondan sonra sana her baktığımda o günleri görür oldum. Sonra ayrıldımya köyümden, senede birkaç defa gelir oldum, o zamanlar başladım seni kıskanmaya. Özlemini çektiğim ne varsa hepsini görüyordun her gün. Her yeni doğan güneşle, sahip olmak isteyeceğim anıları yüklüyordun kavlamış boyalarının ardına. Her gelişimde daha da çok bakıyordum sana. Her önünden geçişimde yeniden, yeniden görmek istiyordum seni, ben orada yokken biriktirdiklerini. Her seferinde daha yakından, daha yakından, daha da yakından bakarken görmeye başlıyordum şimdi çizdiklerimi.

Biyografi: Azime Sarıtoprak, 1987 yılında Amasya’da doğdu. Marmara Üniversitesi Resim Bölümü’nde lisans eğitimini, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Birçok grup sergisinde yer alan sanatçının iki kişisel sergisi bulunmaktadır. Çalışmalarının temasını açıklarken, ilk kişisel sergisine referans verir. Hayao Miyazaki’nin filmlerinin etkisiyle yaptığı resimlerin, kent yaşamıyla özlediği köy yaşamı arasındaki krizleri dışavurduğunu belirtir. Duyduğu bu özlemi resimle ifade eder ve  özleminin üstesinden bu şekilde gelir. Hayatındaki “burası” ile “orası” arasındaki ikilem, çizimlerine her yönüyle yansımaktadır.

Details
Lot: 5 » Bağış Müzayedesi

Lot 5

Bengi Altuğ d.1984, Ankara
“Deep”
İmzalı
2020 tarihli
Diptique tuval üzerine karışık teknik, akrilik ve mürekkep
30 x 90 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Yok (Özellikle belirtmek istemiyor)

Biyografi: MÜGSF İç mimarlık bölümü mezunu olan Bengi, öğrenciliği döneminde bir çok sergi ve atölye calışmalarına katıldı aynı zamanda mimarlık ofisi bünyesinde konsept tasarım ve tasarım geliştirme konularında çalışmalarına başladı.

Süreç içinde resim alanında kendisini geliştirerek Soyut Resim çalışmaları oluşturmaya başladı. Çoğunlukla akrilik ile çalışarak karışık teknikler kullanan Bengi’nin eserleri genellikle duyguları ifade edebilmek ile ilgilidir.  Çoğu çalışmasında, kendine ait hikayesi olan ve bu hikayenin derinliği ile mesaj kaygısı içerirken, kimi eserinde de mekana özgü atmosferi güçlendirmek adına duygular tarafından yönlenerek izleyiciye ulaşmaya çalışmaktadır. Eserlerinde, bir taraftan karşıtlıkların sentezi ile güçlü temalar işlerken diğer taraftandan uyumla harmanlanmış gelişmiş güçlü etki uyandırmaya çalışmaktadır. 

Mezuniyetinden itibaren Mimarlık ve tasarım firmaları bünyesinde tasarımcı ve proje yürütücüsü olarak çalışmalar yürütmektedir. 2016 yılında dahil oldugu Hirsch Bedner Associates firmasında Kıdemli tasarımcı olarak görev almaya devam etmektedir. 

Details
Lot: 6 » Bağış Müzayedesi

Lot 6a

Deniz Kefeli d.1999, İstanbul
“Shift I”
İmzasız
2017 tarihli
Dijital manipülasyon
42 x 60 cm.
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Hayatımızın önemli figürlerinden olan paranın obje yerine görsel olarak manipüle edilerek oluşturduğu bu görsel, sadece tarayıcı kullanarak oluşturulmuştur. Para hareket ettirilerek görseli. mainpüle edilmiştir.

Biyografi: 1999 yılında İstanbul’da doğdu. Açı Okulların’da eğitimi devam ederek Pre-College programı için Rhode Island School of Design’da mimari derslerini tamamladı. Açı Lisesi’ni bitirmeye hazırlanırken sanat atölyesinde portfolyo hazırlığı yaparak dünyadaki çeşitli sanat okullarına başvuru yaptı. Parsons School of Design’ı seçerek, bu üniversitede İç Mimari bölümüne başladı ve şuan da son sınıfta tez projesini hazırlamakta.

Details
Lot: 7 » Bağış Müzayedesi

Lot 7a

Deniz Kefeli d.1999, İstanbul
“Home”
İmzasız
2017
Digital Imaging/Drawing
42 x 60 cm
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : İstanbul’da doğup yetiştirilen biri olarak New York’a taşınmamla birlikte hayatım bambaşka bir hale geldi. Bu grafik çizim, evim olarak gördüğüm İstanbul ve New York’un haritalarının birleştirilerek benim için şehir hayatının görsek hale taşınmasıdır.

Biyografi: 1999 yılında İstanbul’da doğdu. Açı Okulların’da eğitimi devam ederek Pre-College programı için Rhode Island School of Design’da mimari derslerini tamamladı. Açı Lisesi’ni bitirmeye hazırlanırken sanat atölyesinde portfolyo hazırlığı yaparak dünyadaki çeşitli sanat okullarına başvuru yaptı. Parsons School of Design’ı seçerek, bu üniversitede İç Mimari bölümüne başladı ve şuan da son sınıfta tez projesini hazırlamakta.

Details
Lot: 8 » Bağış Müzayedesi

Lot 8

Deniz Say, 1980, Karadeniz Ereğli
“İsimsiz”
İmzalı
2020 tarihli
Tuval üzeri karışık teknik
40 x 40 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Hayatım boyunca biriktirdiğim, kendi yaşamımda filtre ettiğim malzemeleri resimlerimde kullanarak sıradan nesneleri resmin parçası yapmak oldu hep hayalim. Bu resmimde, geçen yaz geçici atölye kurduğum Ayvalık’taki evimin önünde yükselen çam ağacının kabuklarını kullandım. Dokusal olarak hem istediğim 3 boyut hissini yaşattı bana, hem de doğadan bir parçayı kullanmanın ayrı bir hazzı oldu benim için...Resmin renkleri itibariyle de yine denizin derin mavisi ve güneşin turuncuya dönen ışığı ile resmi yaparken içinde bulunduğum mekanın izlerini taşıdığını söyleyebilirim...

Biyografi: 1997- 2002 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünde lisans eğitimini tamamladı.  Profesyonel iş hayatı deneyimlerinin ardından 2012 yılında, çocukluğundan beri ilgilendiği resim alanında eğitim almak için Altan Çelem ile çalışmaya başladı.  2013 yılı itibariyle eş zamanlı olarak  Güneş Özmen ile kendi atölyesinde çalışmalarına devam etti.

İstanbul Modern Müzesi’nde “Çağdaş ve Modern Sanat Tarihi”, 2016’da Yalçın Sadak’tan MİM85 Kültür Sanat’ta “Yapıt Çözümlemeleri” , 2018’de Osman Erden’den Artkolik’te “Günümüz Sanatı Ne Anlatıyor?” ve yine MİM85 Kültür Sanat’ta Esra Aliçavuşoğlu’ndan “Dünya Müzeleri ve Koleksiyonları” eğitimleri aldı.

2015​’te Galeri Artist Çukurcuma, “Biriktirdiklerim”,  2016​’da Lucca Art Bebek’te “Biriktirdiklerim II”, 2018’de Art212 Nişantaşı’nda “Yaşamdan İzler” ve 2020’de Bodrum’da ISD Art Galeri’de “Metamorfoz” isimli kişisel sergilerin yanında 2019’da “Art Blend”, “Art Ankara 5.Çağdaş Sanat Fuarı”, “Step İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı”, Lizbon’da Colorida Art Gallery; 2020’de ise Milano Art Fair’de “Artistes Contemporains Turquie”,  İstanbul’da “Derinlerdeki Özgürlük”, “IAAF” ve Ankara’da “Art Ankara 6.Çağdaş Sanat Fuarı” gibi birçol karma sergiye de katıldı.

Details
Lot: 9 » Bağış Müzayedesi

Lot 9

Didem Yağcı, İstanbul
Eserin Adı: Blue Seduction
İmzalı
Eserin yapıldığı tarih: 2020
Malzeme ve Teknik Bilgisi: Ahşap ve alçı üzerine akrilik boya
Eserin Ölçüleri: 50 cm çap, 6 cm yükseklik

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Didem Yağcı’nın eserleri iç bükey ve dış bükey olarak iki yaklaşımdan oluşur. İç bükey olan bu çalışması da, kişinin tekamül sürecinde içe bakmasının gerekliliğini vurgulamaktadır. Gerçekliğin içte gizli olduğuna vurgu yapmak için yaptığı işlerinden biri olan Blue Seduction, mavinin derinliklerindeki baştan çıkma halini anlatmaktadır.

Biyografi: Boğaziçi Üniversitesinden mezun olduktan sonraki oldukça başarılı iş hayatı olmuş Didem Yağcı 2009-2011, Avrupa Birliği’nin açmış olduğu genel kültür ve yetenek sınavlarındaki gözden kaçamayan başarısı ile burs alarak gittiği London College Of Fashion’da Çağdaş Sanat ve Tasarım eğitimi almıştır.  Çalışmalarında, felsefi ve sanatsal anlamda edindiği farklı bakış açılarını yenilikçi, yaratıcı bir şekilde dönüştürüp yeni formlar meydana getirirken, görsel kompozisyon, farklı malzeme kullanımı ve renk dengesi arasındaki ilişkiye özel bir önem veren sanatçı bu yaklaşım ile resim sanat algısının geleneksel yollarını değiştirmeyi amaçlar. 

Details
Lot: 10 » Bağış Müzayedesi

Lot 10

Ebru Uygun, d.1971, İstanbul
Yansıma
İmzasız
2018
Tuval üzerine karışık kumaş ile ebru tekniği
52 cm. x 72 cm.
2018 yılında “EBRUca Yansıma” adlı kişisel sergisinde GaleriMİZ’de sergilendi.
Sergi kataloğunda yer almaktadır.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi :  Yaşanmışlıkların her şekilde yansıması, kumaşlara sarılı olsak bile yüreğimizin derinliklerinde yaşanan her şey yansır...bazen bir girdabın içinde oluşumuz bazen de bulutların üstünde.

Biyografi: 1971 yılında İstanbul’da doğdu. Avusturya Saint George Ticaret Lisesi’nden sonra Cenevre Webster Üniversitesi’nde İşletme ve Pazarlama Bölümü’nden mezun oldu. 1994 yılında Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı’nı (TOÇEV) kurdu. 2019 yılında 25. yılını kutlayan vakıfta, hâlen Yönetim Kurulu Başkanı olarak aktif çalışmalarına devam etmektedir.

İlkini Amerika’da kronik hastalarla çalışarak gerçekleştirdiği Hayalini Yarat Atölyesi’ni zaman içinde geliştirdi ve dönüştürdü. Ebru Uygun, 2017 yılından beri Hayalini Yarat Atölyesi’ni ve sanatın iyileştirici gücü ile Ebru Sanatı ile mümkün olduğunca çok kişiyle paylaşarak bireylerin hayatlarında farkındalık oluşturmaya devam ediyor.

Yaşamının önemli bir bölümünü kaplayan Ebru Sanatı, Ebru Uygun’un adıyla da onurlandırlıdığı kendini sanatsal olarak ifade ettiği alan. Ebru Uygun, sanatsal ifadesini Çağdaş Ebru ve Enstalasyon Sanatçısı olarak yaşıyor.

Details
Lot: 11 » Bağış Müzayedesi

Lot 11

Elhan Ergin d.1966, İstanbul
İstanbul Kasesi
İmzalı
2018 tarihli
Porselen
12 cm. x 12 cm. x h 15cm.
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi: İstanbul kaseleri bir tasarım firmasının talebi üzerine İstanbul’un yedi tepesinden esinlenilerek tasarlanmıştır.. yedi tepe Haliç’te bulunan 7 cami kubbesinin formlarının kaseye uygulanmış halidir.. değişik renklerde üretilmiş ve bu renkler de lstanbul’un doğası ve yaşam şartlarını simgeleyen renklerden oluşmaktadır.

Biyografi: Elhan Ergin ,  lisans öğretimini Boğaziçi Üniversitesinde , yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan G.S.Ü de tamamlamıştır.  90’lı yıllarda başladığı seramik çalışmalarını değişik atölye ve sanatçılarla sürdürürken 2003 yılında başladığı Mimar Sinan G.S.Ü Seramik  bölümünde Yüksek Lisansını bitirmiş ve aynı üniversitede Öğretim Görevlisi olarak 2010 yılına kadar çalışmıştır. Kütahya da çini ve torna çalışmalarının yanısıra, New York Adelphi Üniverstesi alternatif pişirim teknikleri ve NY Greenwich House Pottery ‘da Don Reitz, Matt Long gibi sanatçılarla torna çalışmalarını geliştirmiştir. Özellikle kavramsal seramik figur ve torna çekim form tasarımlarına yoğunlaşmıştır. Potter’s Council ve Seramik derneği üyesi olan sanatçı ulusal ve uluslararası, sergi fuar ve bienallere katılmaktadır. 1999 yılından beri Zekeriyaköy’de bulunan seramik  atölyesinde çalışmakta ve seminerler vermektedir. 

Details
Lot: 12 » Bağış Müzayedesi

Lot 12

Elif Mina Yılmaz d.2005, İstanbul
“Parıltılı Gözyaşları”
İmzasız
2020 tarihli
Dijital Baskı
Edisyon 1/1
30 x 40 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Bu tamamen aklımda ortaya çıkan bir kadının resmi. Kadın ağlıyor. Ama bunu çok realistik yapmamayı karar verdim. Resim çok üzücü olmasını istemediğim için soluk renkler yerine gür renkler kullanıp boyama şeklini ve yaşları daha karikatür şeklinde yaptım.

Biyografi: Özel Bahçeköy Açı Lisesi 10. Sınıf öğrencisidir.

Details
Lot: 13 » Bağış Müzayedesi

Lot 13

Elif Mina Yılmaz d.2005, İstanbul
“Kedi Balığı”
İmzasız
2020 tarihli
Dijital Baskı
Unique
30 x 40 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Bu bir arkadaşımın kedisinin çizimi. Kediyi normal bir mekanda çizmek yerine su altında çizmeye karar verdim. Su altında çizdiğimden yanına iki tane balık ekledim.”

Biyografi: Özel Bahçeköy Açı Lisesi 10. Sınıf öğrencisidir.

Details
Lot: 14 » Bağış Müzayedesi

Lot 14

Emine Beyza Çakır d.1977, İstanbul
“Manta Balığı”
İmzasız
2019 tarihli
Bakır Masa Objesi
8 x 8 x 5 cm
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Bu biblo, hayvanları konu aldığım ürün grubunun bir parçasıdır. Bazı kültürler, suyun duygularımızın bir sembolü olduğuna inanır, bu kültürlerde manta balığının sudaki akışkanlığı, duygularımızı gözlemleme, farkında olma ve sakinlikle yaşama yeteneğimizin bir temsilidir.”

Biyografi: 2000 yılında Marmara Üniversitesi, Endüstri Ürünler Tasarımı Bölümünden mezun oldu. İç Mimarlık sektöründe çalıştı. İki yıl Kapalıçarşı’nın tanınmış ustalarından Kuyumculuk dersleri alıp Metal Takı, Obje Tasarım ve Üretimine yöneldi. Halen “Mühendislik” sektöründe çalışmalarını sürdürüyor. Tasarımlarında doğadan ilham alarak, değerli ve yarı değerli metal ve taşlar kullanıyor, güncel bir tarz yaratmaya çalışıyor.

Details
Lot: 15 » Bağış Müzayedesi

Lot 15

Erhan Coral d.1966, İstanbul
Old City From A Roof Top
İmzalı
2020 tarihli
Fotoğraf
1/20
90 x 60 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Vaktinin çoğunu siyah beyaz eski İstanul fotoğrafları çekmekle geçiren Erhan Coral bu resmi de Haliç Yarımadasında çıktığı keşiflerinde çekmiştir. Manzarayı en iyi yakalayabileceği yerleri arayıp bulan santçı, çıktığı ev çatısından bu kareyi çekmiştir.

Biyografi:  1966 Yillnda istanbul'da doğdu, STL ve iTÜ Elektrik Mühendisliği'nin ardlndan ABD'de işletme masteri yaptı. 20 sene yurt içi ve yurt dışı bankalarda ceşitli yöneticilik görevlerinin ardlndan son 7 senedir kendi damsmanllk şirketi aracılığyla ile Türk ve yabancı şirketlere finans ve iş geliştirme danışmanlığı vermektedir.

 Yıllar önce basit bir merak olarak baslayan fotoäraf cekme hobisine iş hayatı sebebiyle verdiği uzun araınn ardından 2017 itibariyle ciddi ve yoğun olarak tekrar baslamış ve 2019 Yillnda IFSAK üyeliği ve katıldığ atölyeler neticesinde bu merak tam bir tutku ve haftada 1- 2 günlük bir faaliyete dönüsmüştür.

Ağırlıklı olarak siyah-beyaz sokak fotoğrafları üzerine callsmaları olup etkilendiği fotoğrafçılar araslında Bresson, Doisneau, Vivien Meier, Koudelka, Fan Ho, Saul Leiter, Elliott Erwitt, Ara Güler ve Timurtaş Onan sayilabilir.

Details
Lot: 16 » Bağış Müzayedesi

Lot 16

Fem Duenyas d.2003, İstanbul
“Inspration”
İnsiyalle imzalı
2020 tarihli
4'lü Canson kağıt üzerine kalem, 0.4 artline
13 x 10 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Bu resmimi, doğanın kendi içindeki dengesini gösteren motifleri kullanarak yaptım. Siyah ve beyaz renkleri kullanmamın nedeni ise doğanın basit yönlerini göstermek istememdir.”

Biyografi: Özel Bahçeköy Açı Lisesi 12. Sınıf öğrencisidir.

Details
Lot: 17 » Bağış Müzayedesi

Lot 17

Ferhan Volkan, 1932, İstanbul
“Natürmort”
İmzalı
2007 tarihli
Tuval üzerine yağlıboya
60 x 40 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : ''Eser adı 'Natürmort' dur. Bu konuda kendimi geliştirirken yapmış olduğum bir eserdir. Hareketsiz durgun meyvelerin aslında doğanın canlılığının bir parçası olduğunu düşünerek yaptım. Çok iyi hatırlıyorum, üzüm tanelerinin canlılığı ve tazeliği hissini yağlıboya ile vermek bayağı uğraştırıcı olmuştu.''

Biyografi: Ferhan Volkan 1932 yılında Kıbrıs’ ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitimini tamamlayarak avukat olmuştur. Son 20 yıldır resim yapmaktadır. Farklı zamanlarda ve kurumlarda eğitimler alarak kendini resim konusunda geliştirmiştir. Emekli Subaylar Derneği’nin sergilerinde ve diğer bazı özel karma sergilerde eserleri yer almıştır. Kendisi ayrıca son 8 senedir Hat Sanatına ilgi duymuş ve bu sanat dalında da işler ortaya çıkarmıştır. Rika el yazısı üslubunde Hat İcazeti (Diploması) vardır. 

Details
Lot: 18 » Bağış Müzayedesi

Lot 18

Fulya Çetin d.1970, İstanbul
“İsimsiz”
İmzalı
2017 tarihli
Kağıt üzerine mürekkep ve ekolin
21 x 30 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi: Fulya Çetin bir serinin parçası olan işinde şunları söyledi; ”Genel olarak, daha önceki yıllarda yaptığım resimler net şeyler söyleyebilen resimlerdi. Formlar daha net ve her şey çok kontrollüydü. Zaten o zaman resim yapmadan önce zihnimde ne yapacağımı bilerek başlıyordum. Kâğıdın, tuvalin ve boyanın akışında bir ortaklık, buluşma ve temas oluyordu. Ama şimdi biraz akışa bırakma durumu bu. Uzun zamandır “Tahakküm” üzerinde düşünüp duruyorum. Bir anlamada tahakkümü elden bırakma hali de diyebiliriz. Önce kontürler yok olmaya başladı ve o belirsizliği sevmeye başladım. Sonra hep yaptığım ve artık yapabildiğim şeyleri silmeye ve yok etmeye başladım. Silinenin altında kalan, yok olmayanı sevdim. Bu eylemi farklı malzemelerle denedim. Ortaya çıkan işler biraz beden diliyle de buluşmaya ve “Dün”e doğru gitmeye başladı."

Biyografi: Fulya Çetin 1970 yılında İstanbul’da doğdu. 1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun oldu ve 2007-2009 yılları arasında Hafriyat Karaköy'de kendini "Çeşitli Sanat Dünyası" olarak adlandıran alanda 160'a yakın sanatçı ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalışma fırsatı buldu. Birgün Gazetesi "Hafriyat Ameleleri" nde günlük çizimler yaptı ve "İstanbul Defterdarları" na katıldı. 2013-2015 yılları arasında Kaos GL dergisi için çizim ve görseller hazırladı. 2006 yılından bu yana Diyarbakır Sanat Merkezi'nde "Lokal Cennet" ile başlayan birçok Hafriyat sergisine katıldı. 2017 yılında Çağla Köseoğulları FAIL Books ile "After the Night" sergisini yaptı. "Plastic Bebek" (2009) Vahit Tuna'nın Masa Projesi kapsamında artSumer'de "Nehir Altında Nehir" (2013), Tütün Deposu'nda "Havaya Karışan” (2015) ve Sanatorium'da "Geceden Karanlık" (2016) kişisel sergilerinden bazılarıdır.

Details
Lot: 19 » Bağış Müzayedesi

Lot 19a

Gizem Aslanoğlu d.2004, İstanbul
“Ultraviolet Dance”
İmzasız
2020 tarihli
Fotoğrafı renkli led yardımı ile ışıkla boyama tekniği
Unique
30 x 40 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Bu çalışmayı tasarlarken bir fikir ile renklerin dağılımının bir araya gelmesini düşündüm ve renklerin özgürce dağılması bana biraz özgürlük hissini verdi. Bir de sanki balerin sahnede ve tüm duyguları ile anlatmak istediğini yansıtmaya çalışıyormuş özlemini verdi”

Biyografi: Özel Bahçeköy Açı Lisesi 10. Sınıf Öğrencisi

Details
Lot: 20 » Bağış Müzayedesi

Lot 20

Günnur Özsoy d.1969, Ankara
Costa Mea
İmzasız
2019 tarihli
Polyester- oto boyası -metal kaide
Artist edition / 12 adet
8 cm. x 14 cm. x h.18 cm
“7.8.9” başlıklı karma sergi kapsamında PG Art Gallery ve PG Pop-Up’ta 2019 yılında sergilendi.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Costa mea latince kaburgam demek. Bu heykel ve serideki bütün heykeller  parçalanmış bir bütünün yeniden oluşmasıdır . Yaradılış mitine referans verir ama buradaki doğuş  kendi kendine varoluştur.”

Biyografi: Günnur Özsoy, 1969’da Ankara’da doğmuştur. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumuştur ve eğitimine Harrow College of the Polytechnic of Centre London Silver Work and Jewellery Bölümü’nde devam etmiştir. 1933 senesinden beri hem yurtiçi hem de yurtdışında olmak üzere birçok sergi açmış ve grup sergisine katılmıştır. Eserlerinde biçimsel güzellikler ve kavramsal derinliklerin çarpıcı birleşimini ortaya koymaktadır.

Details
Lot: 21 » Bağış Müzayedesi

Lot 21

Kadir Akorak d.1947, İstanbul
Pandemi
İmzalı
2021 tarihli
Tuval üzeri yağlı boya
150 x 150 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Şu anda içinde bulunduğumuz pandemiden esinlenerek yapılmıştır.

Biyografi: Kadir Akorak 1947’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Resim Bölümü’nde 1 sene okuduktan sonra, Tiyatro Bölümü’ne transfer olmuştur. İlk kişisel sergisini 1973 senesinde Melda Kaptana Sanat Galerisi’nde gerçekleştirmiştir. 1987 ve 1988 seneleri arasında resim çizmeye odaklanmıştır. Bir ressam olmanın yanında, aynı zamanda bir sanat dekoratörü olarak çalışmaktadır. Şu anda aktif olarak atölyesinde eser üretmeye devam etmektedir.

Details
Lot: 22 » Bağış Müzayedesi

Lot 22

Kerem Erginoğlu d.1966, Zonguldak
“Galata 1900 “
İmzalı
2020 tarihli
Canson kağıt üzerine siyah artline kalem
20 x 30 cm.
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Genellikle dış mekanda eskiz yapmayı tercih ediyorum. Pandemi dolayısıyla eve kapanmayı fırsat bilerek “Konstantiniyye’den İstanbul’a” adlı, İstanbul’a ait 19.yüzyıl sonu 20. yüzyıl başına ait fotoğrafları içeren Pera Müzesi kitabını detaylı inceleyip okumaya başladım. Bu kıymetli eser bana kaynak oldu. Kitabı detaylı incelerken burada yer alan binalar, rıhtımlar, lokantalar, kahvehaneler, piyade kayıkları, kayıkçılar, sandallar, sandalcılar, usturmaçalar, rıhtıma yanaşmış yolcu gemileri, rıhtımı kullananları inceler, oradaymışım gibi hissetmeye çalıştım kendimi. Bir yüzyılda neler değiştiğini görmek hissetmek, çizerken uzun uzun inceleyerek süzgecimden geçirmek bana hem haz verir hem de oradaki hayatı daha iyi hissetmeme izin verir.”

Biyografi: Erginoğlu & Çalışlar Tasarım Merkezi kurucu ortağı mimar Kerem Erginoğlu, 1966 yılında Zonguldak’ta doğdu. Saint Joseph Fransız Lisesi’nin ardından 1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisansını yine aynı üniversitede ‘Tarihi Dokuda Yeni Bina Tasarımı’ Erginoğlu, 1993 yılında Hasan Çalışlar ile birlikte Erginoğlu & Çalışlar’ı kurdu.

Türkiye ve yurt dışında  birçok önemli projeye ve mimarideki ‘ilk’ örneklere imza atan Erginoğlu, ofis binaları, kültür yapıları, alışveriş merkezleri, kamusal yapılar, spor, eğitim ve sanayi kompleksleri, konut ve yerleşke gibi farklı ölçeklerde projeler gerçekleştirdi.

Erginoğlu & Çalışlar’ın pragmatik, estetik ve  işverenin kurumsal kimliğini vurgulamaya yönelik tasarım anlayışı, özellikle uluslararası şirketlerin dikkatini çekti ve gerçekleştirilen projeler birçok önemli ödüle layık görüldü.  Önemli ödülleri arasında New Power Station ile Iconic Awards birincilik ödülü, Tuzambarı – Medina Turgul DDB projesiyle Dünya Mimarlık Festivali (WAF World Architecture Festival) Yeni& Eski Bina kategorisinde birincilik ödülü ve farklı yıllardan Ulusal Mimarlık ödülleri bulunmaktadır.

Kerem Erginoğlu’nun makale ve eskizleri bir çok yayında ve özel sergilerde yer aldı. 2000 yılından bu yana, jüri üyesi ve misafir öğretim görevlisi olarak Mimar Sinan, İstanbul Teknik, Uludağ, Yıldız Teknik, Bologna ve Minnesota  Üniversitelerinde görev aldı. 2018 yılında Venedik Mimarlık Bienali’nde ‘Herkes için Mimarlık’ ile ‘Vardiya 10’ projesinin yürütücülüğünü üstlendi. Erginoğlu’nun  TMMOB Mimarlar Odası ve  İSMD üyelikleri bulunmaktadır.

Details
Lot: 23 » Bağış Müzayedesi

Lot 23

Kerem Erginoğlu d.1966, Zonguldak
“Recele Canoli”
İmzalı
2020 tarihli
Canson kağıt üzerine siyah ve kırmızı artline kalem
20 x 30 cm.
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi: “Genellikle dış mekanda eskiz yapmayı tercih ediyorum. Pandemi dolayısıyla eve kapanmayı fırsat bilerek “Konstantiniyye’den İstanbul’a” adlı, İstanbul’a ait 19.yüzyıl sonu 20. yüzyıl başına ait fotoğrafları içeren Pera Müzesi kitabını detaylı inceleyip okumaya başladım. Bu kıymetli eser bana kaynak oldu. Kitabı detaylı incelerken burada yer alan binalar, rıhtımlar, lokantalar, kahvehaneler, piyade kayıkları, kayıkçılar, sandallar, sandalcılar, usturmaçalar, rıhtıma yanaşmış yolcu gemileri, rıhtımı kullananları inceler, oradaymışım gibi hissetmeye çalıştım kendimi. Bir yüzyılda neler değiştiğini görmek hissetmek, çizerken uzun uzun inceleyerek süzgecimden geçirmek bana hem haz verir hem de oradaki hayatı daha iyi hissetmeme izin verir.”

Biyografi: Erginoğlu & Çalışlar Tasarım Merkezi kurucu ortağı mimar Kerem Erginoğlu, 1966 yılında Zonguldak’ta doğdu. Saint Joseph Fransız Lisesi’nin ardından 1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisansını yine aynı üniversitede ‘Tarihi Dokuda Yeni Bina Tasarımı’ Erginoğlu, 1993 yılında Hasan Çalışlar ile birlikte Erginoğlu & Çalışlar’ı kurdu.

Türkiye ve yurt dışında  birçok önemli projeye ve mimarideki ‘ilk’ örneklere imza atan Erginoğlu, ofis binaları, kültür yapıları, alışveriş merkezleri, kamusal yapılar, spor, eğitim ve sanayi kompleksleri, konut ve yerleşke gibi farklı ölçeklerde projeler gerçekleştirdi.

Erginoğlu & Çalışlar’ın pragmatik, estetik ve  işverenin kurumsal kimliğini vurgulamaya yönelik tasarım anlayışı, özellikle uluslararası şirketlerin dikkatini çekti ve gerçekleştirilen projeler birçok önemli ödüle layık görüldü.  Önemli ödülleri arasında New Power Station ile Iconic Awards birincilik ödülü, Tuzambarı – Medina Turgul DDB projesiyle Dünya Mimarlık Festivali (WAF World Architecture Festival) Yeni& Eski Bina kategorisinde birincilik ödülü ve farklı yıllardan Ulusal Mimarlık ödülleri bulunmaktadır.

Kerem Erginoğlu’nun makale ve eskizleri bir çok yayında ve özel sergilerde yer aldı. 2000 yılından bu yana, jüri üyesi ve misafir öğretim görevlisi olarak Mimar Sinan, İstanbul Teknik, Uludağ, Yıldız Teknik, Bologna ve Minnesota  Üniversitelerinde görev aldı. 2018 yılında Venedik Mimarlık Bienali’nde ‘Herkes için Mimarlık’ ile ‘Vardiya 10’ projesinin yürütücülüğünü üstlendi. Erginoğlu’nun  TMMOB Mimarlar Odası ve  İSMD üyelikleri bulunmaktadır.

Details
Lot: 25 » Bağış Müzayedesi

Lot 25

Lila Öztüre d.2002, İstanbul
Altın Kız
İmzalı
2020 tarihli
Suluboya ve kuruboya karışık teknik
20 x 15 cm.
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Altın Kız” adlı resmimi kendimi referans alarak yaptım. Sulu boya tekniğiyle kuru boya tekniğini birlikte kullandığım bu resimde, uzun zamandır yapmayı planladığım altın varak deneyimini de yaşamış oldum.

Biyografi: Özel Bahçeköy Açı Lisesi 12. sınıf öğrencisidir.

Details
previous
Go to Page: / 3
next