• Cancel
    Filter
  • Auction Rules
Filter

Sanatla Paylaş Online Bağış Müzayedesi

“SANATLA PAYLAŞ ONLINE MÜZAYEDE”

“1 Çocuk 1 Bilgisayar Kampanyası`

Açı Lisesi – GLOBAL CHARITY (2021)

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda çocuklara en güzel hediye, yine çocuklardan geldi!

Pandemi sürecinde uzaktan çevrimiçi eğitim ile ortaya çıkan “eğitimde eşitsizlik” sorunu bugün en önemli küresel sorunlardan birisidir.

Daha ne kadar süreceği belirsiz pandemi şartları, bilgisayar ve internet gibi teknolojik imkanlardan yoksun kaldığı için eğitimi yarıda kesilen binlerce çocuğumuzun okullarından mezun olup eğitimli, donanımlı bireyler olarak hayata atılmalarını imkansız hale getirmiştir.

Ekonomik ve sosyo-kültürel etkilerini kısa bir süre içinde hep birlikte hissetmeye başlayacağımız bu gerçekleri, AÇI Lisesi öğrencileri bugünden görüp, ileride yaşamak istedikleri ideal dünya için kendi küçük ellerini de taşın altına koydular.

AÇI Lisesi'ndeki 16 sosyal sorumluluk proje grubundan biri olan “GLOBAL CHARITY” öğrencileri eğitim hakkının her çocuğun eşit bir şekilde faydalanması gereken temel bir hak olduğu bilinciyle ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ (ÇYDD)’nin yürüttüğü “1 Çocuk – 1 Bilgisayar” Kampanyası’na destek vererek 43 sanatçı, tasarımcı ve öğrencinin toplam 67 sanat çalışmasını bu müzayedede satışa sunuyor.

3 MAYIS PAZARTESİ SAAT 21.00’de sona erecek müzayede sonucunda, siz değerli sanat ve eğitim dostlarımızın satın alacakları çalışmalardan elde edilecek gelir ile Türkiye’nin dört bir yanından YÜZLERCE ÇOCUĞUMUZUN UZAKTAN EĞİTİME KATILABİLMESİ İÇİN tablet ve bilgisayar alınacaktır.

Hemen BUGÜN, hemen ŞİMDİ
lütfen,

sayfanın sağ üst köşesindeki “ÜYE OL” butonuna tıklayıp bilgilerinizi girin ve PEY VERMEYE BAŞLAYIN.
 

Bu müzayedeye desteğiniz, aynı zamanda, dersleri ve sınavları tüm hızıyla devam ederken, gönüllü olarak, aylardır, gece-gündüz bu büyük organizasyonu geliştirip, yürüten ÖĞRENCİLERİN BAŞLATTIKLARI EĞİTİM HAREKETİNE, YETİŞKİNLER OLARAK NE KADAR DEĞER VERDİĞİMİZİ gösterecek.

Bir ülkeyi ileri götürecek olan o ülkenin gençleridir. Bu projede, gençlerin kendilerinden daha şanssız olan kardeşlerine destek olmak için sanat yoluyla sağlamak istedikleri katkı ve verdikleri mücadele bizler için çok kıymetlidir.

Bizler, gençlerin başarılarına destek olalım ki, onlar da sosyal sorumluluk kampanyalarının amacına eriştiğine bizzat şahit olsunlar, ileride daha da büyük projeleri hayata geçirecek motivasyonu kazansınlar.

Kampanyamızın sonuçlarını kamuoyu ile 19 Mayıs’ta büyük bir coşku ile paylaştığımızda, başka okullardaki gençlere de, benzer yardım projeleri başlatmaları için örnek olacağız.

Bu yüzden, sizleri, sanattan güç alan bu önemli projeye katılmaya ve şu anda açık artırmada satışa sunulan birbirinden değerli 67 çalışmayı gönlünüzden kopacak en yüksek bütçe ile satın almaya davet ediyoruz.

Satın alacağınız esere her baktığınızda, tüm zorluklara rağmen eğitimine devam edip diploma sahibi olacak çocukların mutluluğunu kalbinizin derinliklerinde hissedeceksiniz.

GELİN,

GÜZEL ÜLKEMİZİN, GÜZEL EVLATLARI İÇİN

HEPİMİZ ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYALIM!

Online Müzayede : https://www.muzayedeportakal.com/en/auction/7945/sanatla-paylas-online-bagis-muzayedesi


GLOBAL CHARITY kimdir?

GLOBAL CHARITY, Açı Lisesi’nin ALE (Açı Learning Experiences) biriminin altında bulunan 16 Sosyal Sorumluluk projesinden biridir ve dünyada yaşanan, insan hakları ihlalleri ve ekonomik koşulların sebebiyet verdiği uluslararası sorunlar üzerine araştırmalar yapar, tartışmalar düzenler ve projeler üretir. Güncel dünya olayları ve küresel sorunlar ile ilgili akranlarında farkındalık yaratma hedefiyle çalışır.  “Sanatla Paylaş” kampanyasının fikri, geliştirilmesi, yürütülmesi kısacası tüm organizasyonu yaşları 13 ila 17 arasında değişen “Global Charity” üyesi liseli gençler tarafından gerçekleştirilmektedir.

BİZE TANITIM İÇİN DE DESTEK OLUN!

Bizi GLOBAL CHARITY’nin Instagram adresi

https://www.instagram.com/globalcharity.aci/

@globalcharity.aci hesabından takip edebilir

online müzayede video ve görsellerimizi sosyal medyanızdan paylaşarak binlerce kişiye daha duyurarak bizlere destek verebilirsiniz.

Tüm sorularınız için:
Global.Charity@acischools.k12.tr  adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Currency Converter:
Lot: 1 » Bağış Müzayedesi

Lot 1

Alev Araslı d.1972, İstanbul
“Koleksiyon”
İmzalı
2020 tarihli
1230 C’de pişmiş içi sırlanmış porselen
12 x 12x y6
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi: Kendini tabiattan soyutlamış metropol insanı farkına varmadan ruhunun derinliklerinde; ormanın yeşilini, toprağın kahverengisini, kumun  sarısını, denizin ve gökyüzünün mavisini arar.  Geceleri gökdelenlerden ve şehir ışıklarından göremediği yıldızlara hasret duyar. 

Doğadaki canlı ve cansız tüm varlıkların ruhu olduğuna inanan Animizim  felsefesine göre, insan ruhu ağaçların, dağların ve denizin ruhuna kavuşmak ister. Yaşam alanlarındaki yapay havuzlarla, yol kenarındaki çiçek düzenlemeleriyle ve balkonlarında yetiştirdikleri bitkilerle yetiremeyen bu naif ruhlar kendilerine doğanın bir parçası olduklarını hatırlatan organik bir umudun peşine düşerler.

Biyografi: 1972 İstanbul doğumlu Alev Araslı,  ilk çamurla 1995 yılında Amerika’da tanışmıştır. Türkiye’de ve de uluslararası sergilerde yer almış, bienallere ve de festival/sempozyumlara katılmıştır.  Eserleri koleksiyonlarda yer alan ödüllü sanatçı bu yolculukta başka sanatçılar için de sergiler düzenleyip 2011 yılında IAP-İstanbul Sanat Platformu’nu kurmuştur. Alev Araslı çalışmalarını Nişantaşı’ndaki atölyesinde sürdürmektedir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 2 » Bağış Müzayedesi

Lot 2

Almıla Karay d.2001, İstanbul
“İsimsiz”
İmzalı
2020 tarihli
2 mm. ve 4 mm. telleri birbirine dolayarak ve kaynatılarak yapılan soyut figür
13 x 13 cm. x y 65 cm.
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi: 2 mm ve 4 mm telleri birbirine dolayarak ve kaynatarak soyut bir figur yaptim. yapilis amaci kendi zevkim ve malzeme tanimak (metal ile calisirken malzemenin guclu ve sert olmasi ve ona sekil verebiliyor olmak bani mutlu hissettiriyor. Bir cesit terapi gibi…

Biyografi: Almıla Karay, 2001 yılında İstanbul'da doğdu. 2020 yılında Açı Lisesi'nden mezun olduktan sonra başladığı Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nde eğitimine devam etmektedir. Annesi ve babasıyla birlikte “Atölye20” adlı sanat ve tasarım atölyesinde çalışmalarına devam eden Karay, başta metal olmak üzere ahşap ve diğer heykel malzemeleriyle uzun yıllardır çalışmaktadır. Heykellerinde çoğunlukla figüratif soyutlamalar yapmayı tercih eder.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 3 » Bağış Müzayedesi

Lot 3

Ayla Çitak d.1952, İstanbul
“Erbaneli Kadınlar”
İmzalı
2020 tarihli
Tuval üzeri yağlıboya
50 x 60 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden kadınların kendilerini erbanenin ritmiyle ifade ederlermiş. Bir tür kadının çığlığı ve sesi… Bunu günümüze de uyarladım.

Biyografi: Ayla Çıtak, 1952 yılında Van ‘da doğdu. 1999 yılında Anadolu Üniversitesi El Sanatları bölümünü bitirdi. Halen çalışmalarını Ankara ve Bodrum’daki atölyelerinde devam ettirmektedir. Sanatçı, ulusal ve uluslararası çalıştaylarda ve karma sergilerde yer almıştır.

Resimlerinde izlenimci sanat akımından etkilenen sanatçı, konu olarak, kökeni Fatih Sultan Mehmet’e dayanan ve yok olmaya yüz tutmuş Kapalı Çarşı’daki ışık huzmelerini tuvallerine yansıtıyor. Kültürümüzün her türünü yansıtan insan ve mekan manzaralarını , doğa ve ona olan tutkusunu ele alarak ve çok yönlü gözlemleyerek tuvale aktarıyor.Doğup büyüdüğü yerlere duyduğu özlemi toprak damlı kar altındaki köyler ve Akdamar Kilisesinin resimlerinde sanatseverlerle paylaşıyor. Sanatçı son çalışmalarında kadının sessiz çığlığı olarak adlandırdığı Erbaneyi(def) “Erbaneli Kadınlar” serisi şeklinde resimlerinde kullanıyor.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 4 » Bağış Müzayedesi

Lot4

Azime Sarıtoprak d.1987, Amasya
“Okulun Duvarı”
İmzalı
2015 tarihli
Dijital baskı üzerine permanent kalem
32 x 42 cm.
Unique
2015 yılında “Mamut Art Project” kapsamında sergilendi ve sergi katalogunda yayınlandı.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi:  Duvar… Yerinde olmak, tam da orada durmak istediğim duvar. Soluk tenim gibi, solgun sarı renkli duvar. Gözyaşlarımla yıpranmış ruhum gibi yağmurlardan aşınıp dökülmüş duvar. İçimdeki çocuk gibi gizli kahramanlarıyla eğlenen, neşelenen duvar. Annemin, babamın, kardeşlerimin önünden geçtiği; her gün özlemle andığım gün batımını umarsızca izleyen; herşeyi görüp, duyup, saklayıp sessizce bekleyen; saklambaçta arkasına saklandığım; bisikletle ortasına tosladığım; ordayken okulun duvarı deyip geçtiğim, burdayken kıskandığım duvar. 13 metre uzunluğunda, 189 santimetre yüksekliğinde, Yolüstü Köyü İlkokulu’nun bahçesinde bulunan depo, kömürlük ve tuvaletlerin, kiremit çatılı sırt duvarı. Köy meydanına uzanan yol üzerine serili, evimizle akasyalar arasında köprü kuran duvar. Baktığım yere göre meğer ne çok değişirmiş anlamın: Okulda okuyorken üzerine düşen gölgelerimizi, önündeki çiçekleri umursardım sadece. Seni sarmalayıcı, koruyucu, belki faydasız bir kabuk gibi görürdüm. Ama içerden bakardım, odalarınla tanımlardım seni. Okul bittiğinde önünden koşa koşa geçip, yan koluna oturup ayın doğuşunu izlediğimde beni yoldan geçenlerden saklamandan hoşlanırdım. Kömürlüğe kunnayan köpek yavrularını korumandan, eteklerinden çimleri doğurmandan hoşlanırdım. Sonra nasıl oldu da okulu kapattılarya, kilit vurulduya kapılarına, artık sana hep dışardan bakar oldum. Arkanda sürpriz bir hediye saklar gibi çocukluğumuzu saklıyordun sanki. Herşeyi kucaklayıvermiştin, bizim için içine atmıştın her birini. Ondan sonra sana her baktığımda o günleri görür oldum. Sonra ayrıldımya köyümden, senede birkaç defa gelir oldum, o zamanlar başladım seni kıskanmaya. Özlemini çektiğim ne varsa hepsini görüyordun her gün. Her yeni doğan güneşle, sahip olmak isteyeceğim anıları yüklüyordun kavlamış boyalarının ardına. Her gelişimde daha da çok bakıyordum sana. Her önünden geçişimde yeniden, yeniden görmek istiyordum seni, ben orada yokken biriktirdiklerini. Her seferinde daha yakından, daha yakından, daha da yakından bakarken görmeye başlıyordum şimdi çizdiklerimi.

Biyografi: Azime Sarıtoprak, 1987 yılında Amasya’da doğdu. Marmara Üniversitesi Resim Bölümü’nde lisans eğitimini, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Birçok grup sergisinde yer alan sanatçının iki kişisel sergisi bulunmaktadır. Çalışmalarının temasını açıklarken, ilk kişisel sergisine referans verir. Hayao Miyazaki’nin filmlerinin etkisiyle yaptığı resimlerin, kent yaşamıyla özlediği köy yaşamı arasındaki krizleri dışavurduğunu belirtir. Duyduğu bu özlemi resimle ifade eder ve  özleminin üstesinden bu şekilde gelir. Hayatındaki “burası” ile “orası” arasındaki ikilem, çizimlerine her yönüyle yansımaktadır.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 5 » Bağış Müzayedesi

Lot 5

Bengi Altuğ d.1984, Ankara
“Deep”
İmzalı
2020 tarihli
Diptique tuval üzerine karışık teknik, akrilik ve mürekkep
30 x 90 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Yok (Özellikle belirtmek istemiyor)

Biyografi: MÜGSF İç mimarlık bölümü mezunu olan Bengi, öğrenciliği döneminde bir çok sergi ve atölye calışmalarına katıldı aynı zamanda mimarlık ofisi bünyesinde konsept tasarım ve tasarım geliştirme konularında çalışmalarına başladı.

Süreç içinde resim alanında kendisini geliştirerek Soyut Resim çalışmaları oluşturmaya başladı. Çoğunlukla akrilik ile çalışarak karışık teknikler kullanan Bengi’nin eserleri genellikle duyguları ifade edebilmek ile ilgilidir.  Çoğu çalışmasında, kendine ait hikayesi olan ve bu hikayenin derinliği ile mesaj kaygısı içerirken, kimi eserinde de mekana özgü atmosferi güçlendirmek adına duygular tarafından yönlenerek izleyiciye ulaşmaya çalışmaktadır. Eserlerinde, bir taraftan karşıtlıkların sentezi ile güçlü temalar işlerken diğer taraftandan uyumla harmanlanmış gelişmiş güçlü etki uyandırmaya çalışmaktadır. 

Mezuniyetinden itibaren Mimarlık ve tasarım firmaları bünyesinde tasarımcı ve proje yürütücüsü olarak çalışmalar yürütmektedir. 2016 yılında dahil oldugu Hirsch Bedner Associates firmasında Kıdemli tasarımcı olarak görev almaya devam etmektedir. 

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 6 » Bağış Müzayedesi

Lot 6a

Deniz Kefeli d.1999, İstanbul
“Shift I”
İmzasız
2017 tarihli
Dijital manipülasyon
42 x 60 cm.
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Hayatımızın önemli figürlerinden olan paranın obje yerine görsel olarak manipüle edilerek oluşturduğu bu görsel, sadece tarayıcı kullanarak oluşturulmuştur. Para hareket ettirilerek görseli. mainpüle edilmiştir.

Biyografi: 1999 yılında İstanbul’da doğdu. Açı Okulların’da eğitimi devam ederek Pre-College programı için Rhode Island School of Design’da mimari derslerini tamamladı. Açı Lisesi’ni bitirmeye hazırlanırken sanat atölyesinde portfolyo hazırlığı yaparak dünyadaki çeşitli sanat okullarına başvuru yaptı. Parsons School of Design’ı seçerek, bu üniversitede İç Mimari bölümüne başladı ve şuan da son sınıfta tez projesini hazırlamakta.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 7 » Bağış Müzayedesi

Lot 7a

Deniz Kefeli d.1999, İstanbul
“Home”
İmzasız
2017
Digital Imaging/Drawing
42 x 60 cm
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : İstanbul’da doğup yetiştirilen biri olarak New York’a taşınmamla birlikte hayatım bambaşka bir hale geldi. Bu grafik çizim, evim olarak gördüğüm İstanbul ve New York’un haritalarının birleştirilerek benim için şehir hayatının görsek hale taşınmasıdır.

Biyografi: 1999 yılında İstanbul’da doğdu. Açı Okulların’da eğitimi devam ederek Pre-College programı için Rhode Island School of Design’da mimari derslerini tamamladı. Açı Lisesi’ni bitirmeye hazırlanırken sanat atölyesinde portfolyo hazırlığı yaparak dünyadaki çeşitli sanat okullarına başvuru yaptı. Parsons School of Design’ı seçerek, bu üniversitede İç Mimari bölümüne başladı ve şuan da son sınıfta tez projesini hazırlamakta.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 8 » Bağış Müzayedesi

Lot 8

Deniz Say, 1980, Karadeniz Ereğli
“İsimsiz”
İmzalı
2020 tarihli
Tuval üzeri karışık teknik
40 x 40 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Hayatım boyunca biriktirdiğim, kendi yaşamımda filtre ettiğim malzemeleri resimlerimde kullanarak sıradan nesneleri resmin parçası yapmak oldu hep hayalim. Bu resmimde, geçen yaz geçici atölye kurduğum Ayvalık’taki evimin önünde yükselen çam ağacının kabuklarını kullandım. Dokusal olarak hem istediğim 3 boyut hissini yaşattı bana, hem de doğadan bir parçayı kullanmanın ayrı bir hazzı oldu benim için...Resmin renkleri itibariyle de yine denizin derin mavisi ve güneşin turuncuya dönen ışığı ile resmi yaparken içinde bulunduğum mekanın izlerini taşıdığını söyleyebilirim...

Biyografi: 1997- 2002 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünde lisans eğitimini tamamladı.  Profesyonel iş hayatı deneyimlerinin ardından 2012 yılında, çocukluğundan beri ilgilendiği resim alanında eğitim almak için Altan Çelem ile çalışmaya başladı.  2013 yılı itibariyle eş zamanlı olarak  Güneş Özmen ile kendi atölyesinde çalışmalarına devam etti.

İstanbul Modern Müzesi’nde “Çağdaş ve Modern Sanat Tarihi”, 2016’da Yalçın Sadak’tan MİM85 Kültür Sanat’ta “Yapıt Çözümlemeleri” , 2018’de Osman Erden’den Artkolik’te “Günümüz Sanatı Ne Anlatıyor?” ve yine MİM85 Kültür Sanat’ta Esra Aliçavuşoğlu’ndan “Dünya Müzeleri ve Koleksiyonları” eğitimleri aldı.

2015​’te Galeri Artist Çukurcuma, “Biriktirdiklerim”,  2016​’da Lucca Art Bebek’te “Biriktirdiklerim II”, 2018’de Art212 Nişantaşı’nda “Yaşamdan İzler” ve 2020’de Bodrum’da ISD Art Galeri’de “Metamorfoz” isimli kişisel sergilerin yanında 2019’da “Art Blend”, “Art Ankara 5.Çağdaş Sanat Fuarı”, “Step İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı”, Lizbon’da Colorida Art Gallery; 2020’de ise Milano Art Fair’de “Artistes Contemporains Turquie”,  İstanbul’da “Derinlerdeki Özgürlük”, “IAAF” ve Ankara’da “Art Ankara 6.Çağdaş Sanat Fuarı” gibi birçol karma sergiye de katıldı.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 9 » Bağış Müzayedesi

Lot 9

Didem Yağcı, İstanbul
Eserin Adı: Blue Seduction
İmzalı
Eserin yapıldığı tarih: 2020
Malzeme ve Teknik Bilgisi: Ahşap ve alçı üzerine akrilik boya
Eserin Ölçüleri: 50 cm çap, 6 cm yükseklik

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Didem Yağcı’nın eserleri iç bükey ve dış bükey olarak iki yaklaşımdan oluşur. İç bükey olan bu çalışması da, kişinin tekamül sürecinde içe bakmasının gerekliliğini vurgulamaktadır. Gerçekliğin içte gizli olduğuna vurgu yapmak için yaptığı işlerinden biri olan Blue Seduction, mavinin derinliklerindeki baştan çıkma halini anlatmaktadır.

Biyografi: Boğaziçi Üniversitesinden mezun olduktan sonraki oldukça başarılı iş hayatı olmuş Didem Yağcı 2009-2011, Avrupa Birliği’nin açmış olduğu genel kültür ve yetenek sınavlarındaki gözden kaçamayan başarısı ile burs alarak gittiği London College Of Fashion’da Çağdaş Sanat ve Tasarım eğitimi almıştır.  Çalışmalarında, felsefi ve sanatsal anlamda edindiği farklı bakış açılarını yenilikçi, yaratıcı bir şekilde dönüştürüp yeni formlar meydana getirirken, görsel kompozisyon, farklı malzeme kullanımı ve renk dengesi arasındaki ilişkiye özel bir önem veren sanatçı bu yaklaşım ile resim sanat algısının geleneksel yollarını değiştirmeyi amaçlar. 

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 10 » Bağış Müzayedesi

Lot 10

Ebru Uygun, d.1971, İstanbul
Yansıma
İmzasız
2018
Tuval üzerine karışık kumaş ile ebru tekniği
52 cm. x 72 cm.
2018 yılında “EBRUca Yansıma” adlı kişisel sergisinde GaleriMİZ’de sergilendi.
Sergi kataloğunda yer almaktadır.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi :  Yaşanmışlıkların her şekilde yansıması, kumaşlara sarılı olsak bile yüreğimizin derinliklerinde yaşanan her şey yansır...bazen bir girdabın içinde oluşumuz bazen de bulutların üstünde.

Biyografi: 1971 yılında İstanbul’da doğdu. Avusturya Saint George Ticaret Lisesi’nden sonra Cenevre Webster Üniversitesi’nde İşletme ve Pazarlama Bölümü’nden mezun oldu. 1994 yılında Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı’nı (TOÇEV) kurdu. 2019 yılında 25. yılını kutlayan vakıfta, hâlen Yönetim Kurulu Başkanı olarak aktif çalışmalarına devam etmektedir.

İlkini Amerika’da kronik hastalarla çalışarak gerçekleştirdiği Hayalini Yarat Atölyesi’ni zaman içinde geliştirdi ve dönüştürdü. Ebru Uygun, 2017 yılından beri Hayalini Yarat Atölyesi’ni ve sanatın iyileştirici gücü ile Ebru Sanatı ile mümkün olduğunca çok kişiyle paylaşarak bireylerin hayatlarında farkındalık oluşturmaya devam ediyor.

Yaşamının önemli bir bölümünü kaplayan Ebru Sanatı, Ebru Uygun’un adıyla da onurlandırlıdığı kendini sanatsal olarak ifade ettiği alan. Ebru Uygun, sanatsal ifadesini Çağdaş Ebru ve Enstalasyon Sanatçısı olarak yaşıyor.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 11 » Bağış Müzayedesi

Lot 11

Elhan Ergin d.1966, İstanbul
İstanbul Kasesi
İmzalı
2018 tarihli
Porselen
12 cm. x 12 cm. x h 15cm.
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi: İstanbul kaseleri bir tasarım firmasının talebi üzerine İstanbul’un yedi tepesinden esinlenilerek tasarlanmıştır.. yedi tepe Haliç’te bulunan 7 cami kubbesinin formlarının kaseye uygulanmış halidir.. değişik renklerde üretilmiş ve bu renkler de lstanbul’un doğası ve yaşam şartlarını simgeleyen renklerden oluşmaktadır.

Biyografi: Elhan Ergin ,  lisans öğretimini Boğaziçi Üniversitesinde , yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan G.S.Ü de tamamlamıştır.  90’lı yıllarda başladığı seramik çalışmalarını değişik atölye ve sanatçılarla sürdürürken 2003 yılında başladığı Mimar Sinan G.S.Ü Seramik  bölümünde Yüksek Lisansını bitirmiş ve aynı üniversitede Öğretim Görevlisi olarak 2010 yılına kadar çalışmıştır. Kütahya da çini ve torna çalışmalarının yanısıra, New York Adelphi Üniverstesi alternatif pişirim teknikleri ve NY Greenwich House Pottery ‘da Don Reitz, Matt Long gibi sanatçılarla torna çalışmalarını geliştirmiştir. Özellikle kavramsal seramik figur ve torna çekim form tasarımlarına yoğunlaşmıştır. Potter’s Council ve Seramik derneği üyesi olan sanatçı ulusal ve uluslararası, sergi fuar ve bienallere katılmaktadır. 1999 yılından beri Zekeriyaköy’de bulunan seramik  atölyesinde çalışmakta ve seminerler vermektedir. 

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 12 » Bağış Müzayedesi

Lot 12

Elif Mina Yılmaz d.2005, İstanbul
“Parıltılı Gözyaşları”
İmzasız
2020 tarihli
Dijital Baskı
Edisyon 1/1
30 x 40 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Bu tamamen aklımda ortaya çıkan bir kadının resmi. Kadın ağlıyor. Ama bunu çok realistik yapmamayı karar verdim. Resim çok üzücü olmasını istemediğim için soluk renkler yerine gür renkler kullanıp boyama şeklini ve yaşları daha karikatür şeklinde yaptım.

Biyografi: Özel Bahçeköy Açı Lisesi 10. Sınıf öğrencisidir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 13 » Bağış Müzayedesi

Lot 13

Elif Mina Yılmaz d.2005, İstanbul
“Kedi Balığı”
İmzasız
2020 tarihli
Dijital Baskı
Unique
30 x 40 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Bu bir arkadaşımın kedisinin çizimi. Kediyi normal bir mekanda çizmek yerine su altında çizmeye karar verdim. Su altında çizdiğimden yanına iki tane balık ekledim.”

Biyografi: Özel Bahçeköy Açı Lisesi 10. Sınıf öğrencisidir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 14 » Bağış Müzayedesi

Lot 14

Emine Beyza Çakır d.1977, İstanbul
“Manta Balığı”
İmzasız
2019 tarihli
Bakır Masa Objesi
8 x 8 x 5 cm
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Bu biblo, hayvanları konu aldığım ürün grubunun bir parçasıdır. Bazı kültürler, suyun duygularımızın bir sembolü olduğuna inanır, bu kültürlerde manta balığının sudaki akışkanlığı, duygularımızı gözlemleme, farkında olma ve sakinlikle yaşama yeteneğimizin bir temsilidir.”

Biyografi: 2000 yılında Marmara Üniversitesi, Endüstri Ürünler Tasarımı Bölümünden mezun oldu. İç Mimarlık sektöründe çalıştı. İki yıl Kapalıçarşı’nın tanınmış ustalarından Kuyumculuk dersleri alıp Metal Takı, Obje Tasarım ve Üretimine yöneldi. Halen “Mühendislik” sektöründe çalışmalarını sürdürüyor. Tasarımlarında doğadan ilham alarak, değerli ve yarı değerli metal ve taşlar kullanıyor, güncel bir tarz yaratmaya çalışıyor.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 15 » Bağış Müzayedesi

Lot 15

Erhan Coral d.1966, İstanbul
Old City From A Roof Top
İmzalı
2020 tarihli
Fotoğraf
1/20
90 x 60 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Vaktinin çoğunu siyah beyaz eski İstanul fotoğrafları çekmekle geçiren Erhan Coral bu resmi de Haliç Yarımadasında çıktığı keşiflerinde çekmiştir. Manzarayı en iyi yakalayabileceği yerleri arayıp bulan santçı, çıktığı ev çatısından bu kareyi çekmiştir.

Biyografi:  1966 Yillnda istanbul'da doğdu, STL ve iTÜ Elektrik Mühendisliği'nin ardlndan ABD'de işletme masteri yaptı. 20 sene yurt içi ve yurt dışı bankalarda ceşitli yöneticilik görevlerinin ardlndan son 7 senedir kendi damsmanllk şirketi aracılığyla ile Türk ve yabancı şirketlere finans ve iş geliştirme danışmanlığı vermektedir.

 Yıllar önce basit bir merak olarak baslayan fotoäraf cekme hobisine iş hayatı sebebiyle verdiği uzun araınn ardından 2017 itibariyle ciddi ve yoğun olarak tekrar baslamış ve 2019 Yillnda IFSAK üyeliği ve katıldığ atölyeler neticesinde bu merak tam bir tutku ve haftada 1- 2 günlük bir faaliyete dönüsmüştür.

Ağırlıklı olarak siyah-beyaz sokak fotoğrafları üzerine callsmaları olup etkilendiği fotoğrafçılar araslında Bresson, Doisneau, Vivien Meier, Koudelka, Fan Ho, Saul Leiter, Elliott Erwitt, Ara Güler ve Timurtaş Onan sayilabilir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 16 » Bağış Müzayedesi

Lot 16

Fem Duenyas d.2003, İstanbul
“Inspration”
İnsiyalle imzalı
2020 tarihli
4'lü Canson kağıt üzerine kalem, 0.4 artline
13 x 10 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Bu resmimi, doğanın kendi içindeki dengesini gösteren motifleri kullanarak yaptım. Siyah ve beyaz renkleri kullanmamın nedeni ise doğanın basit yönlerini göstermek istememdir.”

Biyografi: Özel Bahçeköy Açı Lisesi 12. Sınıf öğrencisidir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 17 » Bağış Müzayedesi

Lot 17

Ferhan Volkan, 1932, İstanbul
“Natürmort”
İmzalı
2007 tarihli
Tuval üzerine yağlıboya
60 x 40 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : ''Eser adı 'Natürmort' dur. Bu konuda kendimi geliştirirken yapmış olduğum bir eserdir. Hareketsiz durgun meyvelerin aslında doğanın canlılığının bir parçası olduğunu düşünerek yaptım. Çok iyi hatırlıyorum, üzüm tanelerinin canlılığı ve tazeliği hissini yağlıboya ile vermek bayağı uğraştırıcı olmuştu.''

Biyografi: Ferhan Volkan 1932 yılında Kıbrıs’ ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitimini tamamlayarak avukat olmuştur. Son 20 yıldır resim yapmaktadır. Farklı zamanlarda ve kurumlarda eğitimler alarak kendini resim konusunda geliştirmiştir. Emekli Subaylar Derneği’nin sergilerinde ve diğer bazı özel karma sergilerde eserleri yer almıştır. Kendisi ayrıca son 8 senedir Hat Sanatına ilgi duymuş ve bu sanat dalında da işler ortaya çıkarmıştır. Rika el yazısı üslubunde Hat İcazeti (Diploması) vardır. 

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 18 » Bağış Müzayedesi

Lot 18

Fulya Çetin d.1970, İstanbul
“İsimsiz”
İmzalı
2017 tarihli
Kağıt üzerine mürekkep ve ekolin
21 x 30 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi: Fulya Çetin bir serinin parçası olan işinde şunları söyledi; ”Genel olarak, daha önceki yıllarda yaptığım resimler net şeyler söyleyebilen resimlerdi. Formlar daha net ve her şey çok kontrollüydü. Zaten o zaman resim yapmadan önce zihnimde ne yapacağımı bilerek başlıyordum. Kâğıdın, tuvalin ve boyanın akışında bir ortaklık, buluşma ve temas oluyordu. Ama şimdi biraz akışa bırakma durumu bu. Uzun zamandır “Tahakküm” üzerinde düşünüp duruyorum. Bir anlamada tahakkümü elden bırakma hali de diyebiliriz. Önce kontürler yok olmaya başladı ve o belirsizliği sevmeye başladım. Sonra hep yaptığım ve artık yapabildiğim şeyleri silmeye ve yok etmeye başladım. Silinenin altında kalan, yok olmayanı sevdim. Bu eylemi farklı malzemelerle denedim. Ortaya çıkan işler biraz beden diliyle de buluşmaya ve “Dün”e doğru gitmeye başladı."

Biyografi: Fulya Çetin 1970 yılında İstanbul’da doğdu. 1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun oldu ve 2007-2009 yılları arasında Hafriyat Karaköy'de kendini "Çeşitli Sanat Dünyası" olarak adlandıran alanda 160'a yakın sanatçı ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalışma fırsatı buldu. Birgün Gazetesi "Hafriyat Ameleleri" nde günlük çizimler yaptı ve "İstanbul Defterdarları" na katıldı. 2013-2015 yılları arasında Kaos GL dergisi için çizim ve görseller hazırladı. 2006 yılından bu yana Diyarbakır Sanat Merkezi'nde "Lokal Cennet" ile başlayan birçok Hafriyat sergisine katıldı. 2017 yılında Çağla Köseoğulları FAIL Books ile "After the Night" sergisini yaptı. "Plastic Bebek" (2009) Vahit Tuna'nın Masa Projesi kapsamında artSumer'de "Nehir Altında Nehir" (2013), Tütün Deposu'nda "Havaya Karışan” (2015) ve Sanatorium'da "Geceden Karanlık" (2016) kişisel sergilerinden bazılarıdır.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 19 » Bağış Müzayedesi

Lot 19a

Gizem Aslanoğlu d.2004, İstanbul
“Ultraviolet Dance”
İmzasız
2020 tarihli
Fotoğrafı renkli led yardımı ile ışıkla boyama tekniği
Unique
30 x 40 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Bu çalışmayı tasarlarken bir fikir ile renklerin dağılımının bir araya gelmesini düşündüm ve renklerin özgürce dağılması bana biraz özgürlük hissini verdi. Bir de sanki balerin sahnede ve tüm duyguları ile anlatmak istediğini yansıtmaya çalışıyormuş özlemini verdi”

Biyografi: Özel Bahçeköy Açı Lisesi 10. Sınıf Öğrencisi

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 20 » Bağış Müzayedesi

Lot 20

Günnur Özsoy d.1969, Ankara
Costa Mea
İmzasız
2019 tarihli
Polyester- oto boyası -metal kaide
Artist edition / 12 adet
8 cm. x 14 cm. x h.18 cm
“7.8.9” başlıklı karma sergi kapsamında PG Art Gallery ve PG Pop-Up’ta 2019 yılında sergilendi.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Costa mea latince kaburgam demek. Bu heykel ve serideki bütün heykeller  parçalanmış bir bütünün yeniden oluşmasıdır . Yaradılış mitine referans verir ama buradaki doğuş  kendi kendine varoluştur.”

Biyografi: Günnur Özsoy, 1969’da Ankara’da doğmuştur. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumuştur ve eğitimine Harrow College of the Polytechnic of Centre London Silver Work and Jewellery Bölümü’nde devam etmiştir. 1933 senesinden beri hem yurtiçi hem de yurtdışında olmak üzere birçok sergi açmış ve grup sergisine katılmıştır. Eserlerinde biçimsel güzellikler ve kavramsal derinliklerin çarpıcı birleşimini ortaya koymaktadır.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 21 » Bağış Müzayedesi

Lot 21

Kadir Akorak d.1947, İstanbul
Pandemi
İmzalı
2021 tarihli
Tuval üzeri yağlı boya
150 x 150 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Şu anda içinde bulunduğumuz pandemiden esinlenerek yapılmıştır.

Biyografi: Kadir Akorak 1947’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Resim Bölümü’nde 1 sene okuduktan sonra, Tiyatro Bölümü’ne transfer olmuştur. İlk kişisel sergisini 1973 senesinde Melda Kaptana Sanat Galerisi’nde gerçekleştirmiştir. 1987 ve 1988 seneleri arasında resim çizmeye odaklanmıştır. Bir ressam olmanın yanında, aynı zamanda bir sanat dekoratörü olarak çalışmaktadır. Şu anda aktif olarak atölyesinde eser üretmeye devam etmektedir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 22 » Bağış Müzayedesi

Lot 22

Kerem Erginoğlu d.1966, Zonguldak
“Galata 1900 “
İmzalı
2020 tarihli
Canson kağıt üzerine siyah artline kalem
20 x 30 cm.
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Genellikle dış mekanda eskiz yapmayı tercih ediyorum. Pandemi dolayısıyla eve kapanmayı fırsat bilerek “Konstantiniyye’den İstanbul’a” adlı, İstanbul’a ait 19.yüzyıl sonu 20. yüzyıl başına ait fotoğrafları içeren Pera Müzesi kitabını detaylı inceleyip okumaya başladım. Bu kıymetli eser bana kaynak oldu. Kitabı detaylı incelerken burada yer alan binalar, rıhtımlar, lokantalar, kahvehaneler, piyade kayıkları, kayıkçılar, sandallar, sandalcılar, usturmaçalar, rıhtıma yanaşmış yolcu gemileri, rıhtımı kullananları inceler, oradaymışım gibi hissetmeye çalıştım kendimi. Bir yüzyılda neler değiştiğini görmek hissetmek, çizerken uzun uzun inceleyerek süzgecimden geçirmek bana hem haz verir hem de oradaki hayatı daha iyi hissetmeme izin verir.”

Biyografi: Erginoğlu & Çalışlar Tasarım Merkezi kurucu ortağı mimar Kerem Erginoğlu, 1966 yılında Zonguldak’ta doğdu. Saint Joseph Fransız Lisesi’nin ardından 1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisansını yine aynı üniversitede ‘Tarihi Dokuda Yeni Bina Tasarımı’ Erginoğlu, 1993 yılında Hasan Çalışlar ile birlikte Erginoğlu & Çalışlar’ı kurdu.

Türkiye ve yurt dışında  birçok önemli projeye ve mimarideki ‘ilk’ örneklere imza atan Erginoğlu, ofis binaları, kültür yapıları, alışveriş merkezleri, kamusal yapılar, spor, eğitim ve sanayi kompleksleri, konut ve yerleşke gibi farklı ölçeklerde projeler gerçekleştirdi.

Erginoğlu & Çalışlar’ın pragmatik, estetik ve  işverenin kurumsal kimliğini vurgulamaya yönelik tasarım anlayışı, özellikle uluslararası şirketlerin dikkatini çekti ve gerçekleştirilen projeler birçok önemli ödüle layık görüldü.  Önemli ödülleri arasında New Power Station ile Iconic Awards birincilik ödülü, Tuzambarı – Medina Turgul DDB projesiyle Dünya Mimarlık Festivali (WAF World Architecture Festival) Yeni& Eski Bina kategorisinde birincilik ödülü ve farklı yıllardan Ulusal Mimarlık ödülleri bulunmaktadır.

Kerem Erginoğlu’nun makale ve eskizleri bir çok yayında ve özel sergilerde yer aldı. 2000 yılından bu yana, jüri üyesi ve misafir öğretim görevlisi olarak Mimar Sinan, İstanbul Teknik, Uludağ, Yıldız Teknik, Bologna ve Minnesota  Üniversitelerinde görev aldı. 2018 yılında Venedik Mimarlık Bienali’nde ‘Herkes için Mimarlık’ ile ‘Vardiya 10’ projesinin yürütücülüğünü üstlendi. Erginoğlu’nun  TMMOB Mimarlar Odası ve  İSMD üyelikleri bulunmaktadır.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 23 » Bağış Müzayedesi

Lot 23

Kerem Erginoğlu d.1966, Zonguldak
“Recele Canoli”
İmzalı
2020 tarihli
Canson kağıt üzerine siyah ve kırmızı artline kalem
20 x 30 cm.
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi: “Genellikle dış mekanda eskiz yapmayı tercih ediyorum. Pandemi dolayısıyla eve kapanmayı fırsat bilerek “Konstantiniyye’den İstanbul’a” adlı, İstanbul’a ait 19.yüzyıl sonu 20. yüzyıl başına ait fotoğrafları içeren Pera Müzesi kitabını detaylı inceleyip okumaya başladım. Bu kıymetli eser bana kaynak oldu. Kitabı detaylı incelerken burada yer alan binalar, rıhtımlar, lokantalar, kahvehaneler, piyade kayıkları, kayıkçılar, sandallar, sandalcılar, usturmaçalar, rıhtıma yanaşmış yolcu gemileri, rıhtımı kullananları inceler, oradaymışım gibi hissetmeye çalıştım kendimi. Bir yüzyılda neler değiştiğini görmek hissetmek, çizerken uzun uzun inceleyerek süzgecimden geçirmek bana hem haz verir hem de oradaki hayatı daha iyi hissetmeme izin verir.”

Biyografi: Erginoğlu & Çalışlar Tasarım Merkezi kurucu ortağı mimar Kerem Erginoğlu, 1966 yılında Zonguldak’ta doğdu. Saint Joseph Fransız Lisesi’nin ardından 1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisansını yine aynı üniversitede ‘Tarihi Dokuda Yeni Bina Tasarımı’ Erginoğlu, 1993 yılında Hasan Çalışlar ile birlikte Erginoğlu & Çalışlar’ı kurdu.

Türkiye ve yurt dışında  birçok önemli projeye ve mimarideki ‘ilk’ örneklere imza atan Erginoğlu, ofis binaları, kültür yapıları, alışveriş merkezleri, kamusal yapılar, spor, eğitim ve sanayi kompleksleri, konut ve yerleşke gibi farklı ölçeklerde projeler gerçekleştirdi.

Erginoğlu & Çalışlar’ın pragmatik, estetik ve  işverenin kurumsal kimliğini vurgulamaya yönelik tasarım anlayışı, özellikle uluslararası şirketlerin dikkatini çekti ve gerçekleştirilen projeler birçok önemli ödüle layık görüldü.  Önemli ödülleri arasında New Power Station ile Iconic Awards birincilik ödülü, Tuzambarı – Medina Turgul DDB projesiyle Dünya Mimarlık Festivali (WAF World Architecture Festival) Yeni& Eski Bina kategorisinde birincilik ödülü ve farklı yıllardan Ulusal Mimarlık ödülleri bulunmaktadır.

Kerem Erginoğlu’nun makale ve eskizleri bir çok yayında ve özel sergilerde yer aldı. 2000 yılından bu yana, jüri üyesi ve misafir öğretim görevlisi olarak Mimar Sinan, İstanbul Teknik, Uludağ, Yıldız Teknik, Bologna ve Minnesota  Üniversitelerinde görev aldı. 2018 yılında Venedik Mimarlık Bienali’nde ‘Herkes için Mimarlık’ ile ‘Vardiya 10’ projesinin yürütücülüğünü üstlendi. Erginoğlu’nun  TMMOB Mimarlar Odası ve  İSMD üyelikleri bulunmaktadır.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 25 » Bağış Müzayedesi

Lot 25

Lila Öztüre d.2002, İstanbul
Altın Kız
İmzalı
2020 tarihli
Suluboya ve kuruboya karışık teknik
20 x 15 cm.
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Altın Kız” adlı resmimi kendimi referans alarak yaptım. Sulu boya tekniğiyle kuru boya tekniğini birlikte kullandığım bu resimde, uzun zamandır yapmayı planladığım altın varak deneyimini de yaşamış oldum.

Biyografi: Özel Bahçeköy Açı Lisesi 12. sınıf öğrencisidir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 26 » Bağış Müzayedesi

Lot 26

Lila Öztüre d.2002, İstanbul
“Yorke’s”
İmzasız
2020 tarihli
Kağıt üzerine guaj
Dyphique
15 x 10 cm.
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Resim tekniğimi geliştirmek için guaj boya kullanarak yaptığım, hızlı portre sketch’lerinden olan bu iki resim, Radiohead müzik gurubunun solisti olan Thom Yorke’un portreleridir.

Biyografi: Özel Bahçeköy Açı Lisesi 12. Sınıf Öğrencisidir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 27 » Bağış Müzayedesi

Lot 27

Lora Elkaza d.2004, İstanbul
“Morlar”
İmzalı
2021 tarihli
Tuval üzeri akrilik
25 cm. x 35 cm.
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Bu mantar çalışması akrilik boya ile yapılmıştır. Renkli ve büyülü hayal dünyamın bir ürünüdür.”

Biyografi: Özel Bahçeköy Açı Lisesi 11. sınıf öğrencisidir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 28 » Bağış Müzayedesi

Lot 28

Lora Elkaza d.2004, İstanbul
“Benekliler”
İmzalı
2021 tarihli
Tuval üzeri akrilik
24 cm. x 30 cm.
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Bu mantar çalışması akrilik boya ile yapılmıştır. Renkli ve büyülü hayal dünyamın bir ürünüdür.”

Biyografi: Özel Bahçeköy Açı Lisesi 11. sınıf öğrencisidir.  

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 29 » Bağış Müzayedesi

Lot 29

Lütfullah Genç d.1994, Giresun
“Bozulmuş”
İmzalı (renk kendisine ait bir renkmiş, imza buymuş)
2019 tarihli
1050 derece, Seramik elle şekillendirilmiş sarı pigment ve transparan sir kullanılmıştır.
8 cm. x 8 cm. x h 13 cm.
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi: Genç çalışmalarında sınıf, “nesne” ve “bellek” kavramlarına odaklanır. Psikolojinin algıda oluşturduğu yanılsamalara “nesne” kavramı üzerinden yaklaşır. Sanatçı hafızada yer eden, yaşanmışlıkları olan nesneleri flu bir algının ardından süzerek seyirciye sunar. Dar ve geniş zıtlıkları kullanarak algının geriliminden faydalanan sanatçı bu bakış açısıyla seyirciye yeni alanlar açmayı hedefler. Bunu yaparken de başta seramik malzeme üzerinden farklı medyumlarla çalışıp yeni medya ve enstalasyon işler üretmektedir.

Biyografi: 1994 yılında dünyaya gelen Lütfullah Genç lise öğrenimini Giresun’da Hurşit Bozbağ Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde tamamlamıştır. 2013 yılında kazandığı Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü’nden 2018 yılında Fakülte ve bölüm 1.si olarak 3.84/4 ortalama ile mezun olmuştur. Lisans yıllarında Erasmus Programıyla University of West Hungary’e gitmiştir. Hemen ardından Hacettepe’de Yüksek Lisans Programı’na katılmıştır. 2019-2020 Dönemi Farabi değişim öğrencisi olarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine devam etmiştir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 30 » Bağış Müzayedesi

Lot 30

Mehmet Ali Türkmen d.1964, Adana
“Düşler Tarlası”
İmzalı
2016 tarihli
250 gr şöhler kağıt üzerine sprey boya,
5/50
50 x 60 cm.
Mehmet Ali Türkmen, 2019 yılı basımı "Therapia" adlı kitabında yer almıştır.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi: “Çok eskiden ilkokullarda öğretmenler, erkek çocukların uzamış saçlarını ortasından traş makinesiyle traşlardı. Kalan saçlar da berbere gidip traş ettirilirdi. Bu ceza traşlaması, çocuğun kafasında geniş bir tarlanın ortasındaki patika yol gibi görünürdü bana. Buradan yola çıkarak beni düşündüren eserimde yansıtmak istediğim; “Her bir gencin kafası, içinde patikaların olduğu büyük bir arazidir aslında. Sadece onların görüp dolaştığı, ekip biçtiği düşler tarlası gibidir.”

Biyografi: Mehmet Ali Türkmen 1964 yılında Adana’da doğdu. 1990 yılında İstanbul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi grafik bölümünden mezun oldu. 2003 yılından beri İstanbul’da kendi atölyesinde çalışmaktadır.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 31 » Bağış Müzayedesi

Lot 31

Melih Çavlı d.1976, İstanbul
“Durdle Door”
İmzasız
2014 tarihli
Fotoğraf
Unique
40 x 50 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Gezmeyi ve fotoğraflamayı en çok sevdiğim bölgelerden biri olan İngiltere’nin güneybatı bölgesindeki Jurassic Coast sahilinde doğal kireç taşından oluşmuş ünlü kemer..”

Biyografi: 1976 yılında Istanbul'da doğdum, ilk-orta-lise öğrenimim Nişantaşı Işık Lisesi'nde gerçekleşti, sonrasında Istanbul Universitesi iktisat fakültesi ardından da Yeditepe Universitesinde mba yaptım.

Kağıt ambalaj sektöründe ithalat-ihracat yaptığımız aile şirketimizde görev yapıyorum.

Son 10 yıldır hobi amaçlı fotoğraf çekiyorum. Özellikle long exposure landscape/seascape photography (uzun pozlama) fotoğrafçılığı ilgi alanlarım ve fırsat buldukça long exposure seascape fotoğrafçılık için gerekli olan tüm güzellikleri ve malzemeyi fazlasıyla sunan olağanüstü güzellikteki İngiltere sahil şeridinde gerçekleşen fotoğraf workshoplarına katılmaya çalışıyorum.

Evde kaldığımız bu pandemi günlerinde fırsat buldukça fotoğraflarımı black&white olarak editliyorum.

Evliyim ve biri kız biri erkek iki çocuğum var.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 32 » Bağış Müzayedesi

Lot 32

Melih Çavlı d.1976, İstanbul
“Cannonball Beach”
İmzasız
2018 tarihli
Fotoğraf
Unique
40 x 50 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Uzun zamandır gitmeyi istediğim bir bölge olan Lake Bled, Slovenya.. Hüzünlü sonbahar tonlarının hakim olduğu bir kasım sabahı güneş doğuşunda bu çekimi gerçekleştirdim....”

Biyografi: 1976 yılında Istanbul'da doğdum, ilk-orta-lise öğrenimim Nişantaşı Işık Lisesi'nde gerçekleşti, sonrasında Istanbul Universitesi iktisat fakültesi ardından da Yeditepe Universitesinde mba yaptım.

Kağıt ambalaj sektöründe ithalat-ihracat yaptığımız aile şirketimizde görev yapıyorum.

Son 10 yıldır hobi amaçlı fotoğraf çekiyorum. Özellikle long exposure landscape/seascape photography (uzun pozlama) fotoğrafçılığı ilgi alanlarım ve fırsat buldukça long exposure seascape fotoğrafçılık için gerekli olan tüm güzellikleri ve malzemeyi fazlasıyla sunan olağanüstü güzellikteki İngiltere sahil şeridinde gerçekleşen fotoğraf workshoplarına katılmaya çalışıyorum.

Evde kaldığımız bu pandemi günlerinde fırsat buldukça fotoğraflarımı black&white olarak editliyorum.

Evliyim ve biri kız biri erkek iki çocuğum var.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 33 » Bağış Müzayedesi

Lot 33

Melih Çavlı d.1976, İstanbul
“The Pier”
İmzasız
2018 tarihli
Fotoğraf
Unique
40 x 50 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Selanik’te yer alan ve siyah-beyaz fine art fotoğraflar için harika fırsatlar sunan bir bölge. Yağmurlu bir günde yaptım bu çekimi ve daha sonra b&w'a çevirdim.”

Biyografi: 1976 yılında Istanbul'da doğdum, ilk-orta-lise öğrenimim Nişantaşı Işık Lisesi'nde gerçekleşti, sonrasında Istanbul Universitesi iktisat fakültesi ardından da Yeditepe Universitesinde mba yaptım.

Kağıt ambalaj sektöründe ithalat-ihracat yaptığımız aile şirketimizde görev yapıyorum.

Son 10 yıldır hobi amaçlı fotoğraf çekiyorum. Özellikle long exposure landscape/seascape photography (uzun pozlama) fotoğrafçılığı ilgi alanlarım ve fırsat buldukça long exposure seascape fotoğrafçılık için gerekli olan tüm güzellikleri ve malzemeyi fazlasıyla sunan olağanüstü güzellikteki İngiltere sahil şeridinde gerçekleşen fotoğraf workshoplarına katılmaya çalışıyorum.

Evde kaldığımız bu pandemi günlerinde fırsat buldukça fotoğraflarımı black&white olarak editliyorum.

Evliyim ve biri kız biri erkek iki çocuğum var.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 34 » Bağış Müzayedesi

Lot 34

Melih Çavlı d.1976, İstanbul
“Lake Bled”
İmzalı
2019 tarihli
Fotoğraf
Unique
90 cm x 42 cm

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “İngilterenin doğu kıyısında bulunan Northumberland bölgesinde yer alan 14.yüzyıla ait bir kale. Gel-git etkisiyle çekilen sular tekrar yükselmeye başladığından altımdaki iri ve oldukça kaygan olan kayalarda güçlükle ayakta durabiliyorum ve güneşin doğmasını bekliyorum. Çok kısa bir süreliğine de olsa güneş bulutların ardından yüzünü gösteriyor ve kayaları aydınlatıyor..Çekimimi gerçekleştiriyorum.”

Biyografi: 1976 yılında Istanbul'da doğdum, ilk-orta-lise öğrenimim Nişantaşı Işık Lisesi'nde gerçekleşti, sonrasında Istanbul Universitesi iktisat fakültesi ardından da Yeditepe Universitesinde mba yaptım.

Kağıt ambalaj sektöründe ithalat-ihracat yaptığımız aile şirketimizde görev yapıyorum.

Son 10 yıldır hobi amaçlı fotoğraf çekiyorum. Özellikle long exposure landscape/seascape photography (uzun pozlama) fotoğrafçılığı ilgi alanlarım ve fırsat buldukça long exposure seascape fotoğrafçılık için gerekli olan tüm güzellikleri ve malzemeyi fazlasıyla sunan olağanüstü güzellikteki İngiltere sahil şeridinde gerçekleşen fotoğraf workshoplarına katılmaya çalışıyorum.

Evde kaldığımız bu pandemi günlerinde fırsat buldukça fotoğraflarımı black&white olarak editliyorum.

Evliyim ve biri kız biri erkek iki çocuğum var.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 35 » Bağış Müzayedesi

Lot 35

Mustafa Peker d.1935, Ürgüp
Dünden Bugüne
İmzalı
2021 tarihli
Tuval üzeri akrilik boya ile yapılmıştır
60 x 45 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi: Çalışmalarında “Anadolu Kadını”nın gizemli dünyasını konu alan sanatçı, eserlerinin hikayelerini tamamen izleyicinin yorumuna ve hayal dünyasına bırakmayı tercih ediyor. 

Biyografi: 1935’te Ürgüp -Mustafapaşa (Sinesos) köyünde doğan Peker, Kayseri Pazarören Köy Enstitüsü’nde okuduktan sonra 1952 - 57 yılları arasında Ankara Şerefli Koçhisar’ın köy okullarında öğretmenlik yaptı. 1957 - 60 Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nde okudu ve okulda açılan konkurda 1.’lik ödülü aldı.

1960 - 81 Rize - Çorum öğretmen okullarında, İzmir - Bornova Ortaokul ve liselerinde Resim-İş ve Sanat Tarihi öğretmenliği yaptı. Emekli oldu. Bu yıllarda sanatsal çalışmalara ağırlık vererek yapıtlarını kişisel olarak sergiledi. İzmir Sanatçılar Derneği’ne katıldı, grup sergilerinde yer aldı. Devlet resim ve heykel sergilerine katıldı. DYO resim yarışmalarına katıldı. Mansiyon ve iki kez Jüri Özel Onuru kazandı. Ayrıca jüri üyeliği yaptı.

1981 - 2002 Önce Almanya’nın Augsburg kentinde, daha sonra Darmstadt’ta yaşamaya başladı. Sanatsal çalışmalarını sürdürmeye devam etti. Almanya’nın; Augsburg, Münih, Kempten, Ulm, Bonn, Berlin, Köln, Frankfurt, Hannover, Wiesbaden, Darmstadt, Hildesheim, Rüsselsheim, Lorsch, Rossdorf, Reinheim, Dieburg vb. şehirlerinde yüzün üstünde sergi açtı. Ho llanda’nın Den Haak, Fransa’nın Strasburg, Avusturya’nın Viyana kentlerinde kişisel sergileri yapıldı. B.B.K gibi tanınmış Alman Sanatçılar Derneği üyeliğine kabul edildi. Darmstadt, Reinheim, Rossdorf’daki sanatçı derneklerinin de üyesi oldu. Derneklerin çeşitli kentlerdeki grup sergilerinin müdavimi oldu. Sanatçının yurtiçi ve dışındaki özel koleksiyonlarında, banka ve belediyelerde çok sayıda yapıtları bulunmaktadır.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 36 » Bağış Müzayedesi

Lot 36

Nezih Çavuşoğlu d.1959, İstanbul
“İsimsiz”
İmzalı
2019 tarihli
Tuval bezi üzeri yağlıboya, soyut çalışma
77 x 62 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Yaşadığımız coğrafyanın ve tarihimizin renkleri baz alınmıştır. Eser üzerinde görülen soyut yarıklar yaşanmışlığın simgeleridir. Bu eser ise bu doğrultuda yaptığım eserlerin modern bir anlayış içinde stilize edilmiş halidir.”

Biyografi: Nezih Çavuşoğlu 1959 yılında İstanbulda doğdu. Ortaokul tahsilini İngiltere , Lise tahsilini İsviçre ve Yüksek Öğrenimini ABD New England College’de Pazarlama Ana Dalının yanı sıra Göesel Sanatlar okuyarak tamamladı . Koleksiyon yaparakta Çağdaş Türk Sanatına büyük hizmetleri olan Sanatçı , 2007 yılında Galeri Baraz tarafından yayınlanan katalogda Türk Resim Sanatının Mesenlerin ( Payronları ) arasında yer aldı . Sanatçının eserleri başta ABD olmak üzere , İspanya , Portekiz , Fransa , Almanya ve pek çok uluslarası sergilerde sergilenmiştir. Sanatçı Çağdaş Dünya Sanatına yönelik çok geniş bir arşive ve kütüphaneye sahiptir . Sanatta samimiyete , yerel zenginliklerden beslenmeye inanan sanatçı İstanbul ve Bodrum atölyelerinde Eserler üretmeye devam etmektedir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 37 » Bağış Müzayedesi

Lot 37

Özlem Paker d.1968, İstanbul
Bitmeyen Yolculuk
İmzasız
2015 tarihli
Dijital tasarım, Mixed media, ayılı baskı
66/100
30 x 40 cm.
Paker'in "Bitmeyen Yolculuk" isimli kişisel sergisinde Türker Art’da 2015'de sergilendi., ve serginin kataloğunda da yer aldı. Los Angles'da Resim Art Gallery'de 2018'de de bir grup sergisinde yer aldı.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi: Kadınlık durumu, evrensel etkileşim, devinim ve varoluşun kesintisiz ritmi kavramlarını birbiri içinde eritmeyi hedefliyorum. Eser yaratma sürecinin, ‘başlı başına spiritüel bir serüven ve kendini her seferinde yeniden bulma eylemi’ olduğuna inanıyorum, eserlerimle önce seyirciyi şaşırtmak istiyor, sonra ise kendi meditatif alanıma davet ederek diyaloğu tetikliyorum.

Biyografi: 1968 İstanbul doğumlu olan Paker, 1992’de lisans öğrenimini Mimar Sinan Üniversitesi Seramik bölümünde tamamladıktan sonra, New York’a yerleşti. New York’ta Parsons School of Art & Design’da önce İç Mimari öğrenimi gören sanatçı, lisansüstü (MFA) diplomasını ise yine Parsons’ın Multimedya bölümünden aldı. Aynı zamanda Ürün Tasarımı ve İletişim Tasarımı bölümlerinde öğretim üyeliği yaptı. 10 yıl yaşadığı New York’ta, karışık malzeme ve interaktif multimedya üzerine yoğunlaştı; ilerleyen teknoloji ile sanat etkileşimi üzerine araştırmalar yaptı. Paker, kavramın önce geldiği ve birçok malzeme ve tekniği kullandığı işler üretiyor. Yapıtlarında, uluslararası deneyimlerinin yapısal, psikolojik ve sosyo-politik etkileri betimlenir. Sanatçı kadınlık durumu, evrensel etkileşim, devinim ve varoluşun kesintisiz ritmi kavramlarını birbiri içinde eritir. Eser yaratma sürecinin, ‘başlıbaşına spiritüel bir serüven ve kendini her seferde yeniden bulma eylemi’ olduğunu dile getiren Paker, eserleriyle önce seyirciyi şaşırtmak istiyor, sonra ise kendi meditatif alanına davet ederek diyaloğu tetikliyor. 2002-16 arası İstanbul’da, 2016’dan itibaren ise Los Angeles’da yaşamına devam eden sanatçının yapıtları, uluslararası birçok galeride ve etkinliklerde sergileniyor, ve birçok özel kolleksiyonda yer alıyor. Sanatçının oğlu Emre Taner de Açı İlkokulu mezunudur, ve yeğeni Defne Paker’in de katkı sağladığı bu organizasyona destek vermekten onur duymaktadır.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 38 » Bağış Müzayedesi

Lot 38

Selin Atik d.1981, Ankara
“Düşenler Vol. IX”
İmzalı (Reçinelerde zaten katlar arasinda initiallarim var)
2020 tarihli
Suluboya
25 x 65 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : ‘…Giller' , 'Aradakiler' ve 'Düşenler' den oluşan seriden iki parça Düşenler... Tüm dünyayı etkileyen Covid zamanında, her insan da az veya çok baş gösteren, mental veya fiziksel olarak etrafımızı saran belirsizlik ve çaresizlik üzerine deneyimlenen melankoli duygusunu işliyor. 

Minimalist bir tavırda melankolik karakterleri ve ortaklıklarını işliyor. Insanın normsuz ve sıfatsız durumda eşit deneyimlediği ,her karakter ile yinelenen bu ortaklık, kaçınılmaz bir benzerlik ve hatta aynılıktan doğabilecek daha temiz bir birlikteliğe işaret ediyor.

 

Biyografi: 1981 Ankara doğumlu Selin Atik, aldığı edebiyat eğitiminin ardından bir süre New York’ta yaşadı. 2013 yılında kendi atölyesini kuran sanatçı, ticari ve konut projelerinde ahşap üzerine ürettiği işler ile yer aldı. Avrupa ve Amerika’da farklı teknikler ve materyaller hakkında çeşitli atölye ve workshop çalışmalarında yer aldı. Ses üzerine de çalışmalar sürdüren Atik’in, 2018 yılında kendine yabancılaşma konusu üzerine ürettiği ‘Humming Machine’ isimli ses çalışması Amsterdam’da sergilendi ve beğeni kazandı. 2019 Haziran ayında İstanbul, Pasaj Sanat İnisiyatifi’nin daveti üzerine ‘Küçük Şeyler; Aklımı Kurcalıyor, Ruhuma Dokunuyor’ programı kapsamında sanatçı atölye rezidansına katıldı. Atik, kağıt üzerine yaptığı çalışmaların yanı sıra kolaj tekniğini çok katmanlı reçine ile birleştirerek kendine ait bir anlatım tekniği ve dili oluşturdu. Çalışmalarında genellikle bireyden yola çıkarak, bastırılmışlık ve sıkışmışlığı nasıl deneyimlediği üzerinde duran sanatçı, bu durumların kişinin hafızasında nasıl şekillendiğini sorgular.  Çoğunlukla korku, kaygı, utanç şeklinde dışa vurulduğu anlık duygu durumlarına yoğunlaşır ve algıya nasıl biçim verdiğini sorgular. Bu durumları anlık senaryolar ile kurgular ve canlandırır. Sanatçının ahşap üzerine epoksi ve kağıt üzerine karışık teknikle ürettiği son dönem işleri Sevil Dolmacı Art Lab / St Regis Istanbul -1. Katındaki mekanında görülebilir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 39 » Bağış Müzayedesi

Lot 39

Selin Atik d.1981, Ankara
“Düşenler Vol. VII”
İmzalı (Reçinelerde zaten katlar arasinda initiallarim var)
2020 tarihli
Suluboya
25 x 49 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : ‘…Giller' , 'Aradakiler' ve 'Düşenler' den oluşan seriden iki parça Düşenler... Tüm dünyayı etkileyen Covid zamanında, her insan da az veya çok baş gösteren, mental veya fiziksel olarak etrafımızı saran belirsizlik ve çaresizlik üzerine deneyimlenen melankoli duygusunu işliyor. 

Minimalist bir tavırda melankolik karakterleri ve ortaklıklarını işliyor. Insanın normsuz ve sıfatsız durumda eşit deneyimlediği ,her karakter ile yinelenen bu ortaklık, kaçınılmaz bir benzerlik ve hatta aynılıktan doğabilecek daha temiz bir birlikteliğe işaret ediyor.

 

Biyografi: 1981 Ankara doğumlu Selin Atik, aldığı edebiyat eğitiminin ardından bir süre New York’ta yaşadı. 2013 yılında kendi atölyesini kuran sanatçı, ticari ve konut projelerinde ahşap üzerine ürettiği işler ile yer aldı. Avrupa ve Amerika’da farklı teknikler ve materyaller hakkında çeşitli atölye ve workshop çalışmalarında yer aldı. Ses üzerine de çalışmalar sürdüren Atik’in, 2018 yılında kendine yabancılaşma konusu üzerine ürettiği ‘Humming Machine’ isimli ses çalışması Amsterdam’da sergilendi ve beğeni kazandı. 2019 Haziran ayında İstanbul, Pasaj Sanat İnisiyatifi’nin daveti üzerine ‘Küçük Şeyler; Aklımı Kurcalıyor, Ruhuma Dokunuyor’ programı kapsamında sanatçı atölye rezidansına katıldı. Atik, kağıt üzerine yaptığı çalışmaların yanı sıra kolaj tekniğini çok katmanlı reçine ile birleştirerek kendine ait bir anlatım tekniği ve dili oluşturdu. Çalışmalarında genellikle bireyden yola çıkarak, bastırılmışlık ve sıkışmışlığı nasıl deneyimlediği üzerinde duran sanatçı, bu durumların kişinin hafızasında nasıl şekillendiğini sorgular.  Çoğunlukla korku, kaygı, utanç şeklinde dışa vurulduğu anlık duygu durumlarına yoğunlaşır ve algıya nasıl biçim verdiğini sorgular. Bu durumları anlık senaryolar ile kurgular ve canlandırır. Sanatçının ahşap üzerine epoksi ve kağıt üzerine karışık teknikle ürettiği son dönem işleri Sevil Dolmacı Art Lab / St Regis Istanbul -1. Katındaki mekanında görülebilir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 40 » Bağış Müzayedesi

Lot 40

Selin Atik d.1981, Ankara
“Redd-i Miras”
İmzalı
2020 tarihli
Ahşap üzerine karışık teknik
40x40 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Epoksi katmanlı işlerinde sanatçı, anı’dan gelen melankolik bir his, çağrışım üzerine ortaya çıkan sızı veya aşinalık uyandıran bir acı ve bunun gibi duyguları işler. İzleyicinin bunları uzlaştırma veya yorumlama girişimleri, iç dünyalarında ve başkalarıyla etkileşimde ne yaşadıklarını anlatmaya ve tanımlamaya çalıştıkları mekanizmalara benzetir. Böylelikle kişiyi kendiyle başbaşa bırakmayı ve bir çeşit sorgulama yetisi kazandırmayı amaçlar.

 

Reddi miras konusunu geçmiş travmalar, bastırılmış anılar, tekrarlayan kısır döngüler ve kimlik bunalımları obsesyon ve nostalji gibi konuları ele alır. Bireyin kendi kimliğini, özünü bulmak için geçirdiği yolculukta, kendinden önceki nesillerin; zihnine kodladığı, sırtına yüklediği değerler, kültürel yaptırımlar,  sığdırılmaya çalışılan kalıplar, zaman odaklı doğrular ve zorunluluklar arasından sıyrılmaya giden bir çaba ve adanmışlığa giden bir yolculuğa refere eder. Dışarıdan gelenlere sırtını döner, ve kendine ben kimim sorusunu tekrar tekrar sorar. Her sorguda şekil değiştirir ve katman katman kendi şekline bürünür. Ta ki farkında olmadığı tek bir hücresi kalmayana dek. 

 

Biyografi: 1981 Ankara doğumlu Selin Atik, aldığı edebiyat eğitiminin ardından bir süre New York’ta yaşadı. 2013 yılında kendi atölyesini kuran sanatçı, ticari ve konut projelerinde ahşap üzerine ürettiği işler ile yer aldı. Avrupa ve Amerika’da farklı teknikler ve materyaller hakkında çeşitli atölye ve workshop çalışmalarında yer aldı. Ses üzerine de çalışmalar sürdüren Atik’in, 2018 yılında kendine yabancılaşma konusu üzerine ürettiği ‘Humming Machine’ isimli ses çalışması Amsterdam’da sergilendi ve beğeni kazandı. 2019 Haziran ayında İstanbul, Pasaj Sanat İnisiyatifi’nin daveti üzerine ‘Küçük Şeyler; Aklımı Kurcalıyor, Ruhuma Dokunuyor’ programı kapsamında sanatçı atölye rezidansına katıldı. Atik, kağıt üzerine yaptığı çalışmaların yanı sıra kolaj tekniğini çok katmanlı reçine ile birleştirerek kendine ait bir anlatım tekniği ve dili oluşturdu. Çalışmalarında genellikle bireyden yola çıkarak, bastırılmışlık ve sıkışmışlığı nasıl deneyimlediği üzerinde duran sanatçı, bu durumların kişinin hafızasında nasıl şekillendiğini sorgular.  Çoğunlukla korku, kaygı, utanç şeklinde dışa vurulduğu anlık duygu durumlarına yoğunlaşır ve algıya nasıl biçim verdiğini sorgular. Bu durumları anlık senaryolar ile kurgular ve canlandırır. Sanatçının ahşap üzerine epoksi ve kağıt üzerine karışık teknikle ürettiği son dönem işleri Sevil Dolmacı Art Lab / St Regis Istanbul -1. Katındaki mekanında görülebilir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 41 » Bağış Müzayedesi

Lot 41

Selin Bilem d.2007, İstanbul
“İsimsiz”
İmzalı
2020 tarihli
Tuval üzeri akrilik boya
35 x 25 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Küçükken oynamayı çok sevdiğim köpük balonların hissettirdiği mutluluk.

Biyografi: Özel Sarıyer Açı Ortaokulu 7. Sınıf öğrencisi /

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 42 » Bağış Müzayedesi

Lot 42

Selin Bilem d.2007, İstanbul
“İsimsiz”
İmzalı
2020 tarihli
Tuval üzeri akrilik boya
25 x 35 cm.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Benim için özgürlüğün simgesi olan kelebeğin renklerini ve desenlerini çizmek beni de özgür kılıyor.

Biyografi: Özel Sarıyer Açı Ortaokulu 7. sınıf öğrencisidir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 43 » Bağış Müzayedesi

Lot 43

Selin Bilem d.2007, İstanbul
“İsimsiz”
İmzalı
2020 tarihli
Tuval üzeri akrilik boya
35 x 25 cm.
Daha önce sergilenmedi. Katalogda yer almadı.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : Doğa da bulunan formların, modaya etkisini resme aktardım. Doğa bize sonsuz seçenek sunar.

Biyografi: Açı Sarıyer Ortaokulu 7. Sınıf öğrencisidir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 44 » Bağış Müzayedesi

Lot 44

Semra Taşdemir d.1962, Elazığ
“İsimsiz”
Arkası imzalı
2020 tarihli
Tuval üzerine yağlıboya ve püskürtme tekniği
70 cm. x 100 cm.
Farklı tarihlerde Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi’nde, Tüyap Artist Sanat Fuarı’nda ve Niş Art Galeri’de karma sergilerde ve kişisel sergisinde yer aldı. Sergilerin kataloglarında yer almıştır.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Resimlerimde konstrüktivizmden etkilenmeler görülüyor. Tual üzerinde üç boyutu yakalamaya çalışarak, yatay ve dikey çizgileri kimi yerlerde canlı renklerle, kimi yerlerde ise renk geçişleri ile yumuşatarak kullanıyorum. Sonsuzluğu yakalamayı çabaları da görülüyor. Resimlerimde olmazsa olmazım, denge ve perspektiftir. Resimlerdeki perspektif ile hayatın derinliğini irdelemeye çalışıyorum. Tual üzerinde resim yapmaya başlamadan önce onlarca gerçek bir resim yapar gibi taslaklar hazırlıyorum. Bunların arasından bir grup belirleyip onları tuale geçiriyorum.“

Biyografi: Semra Taşdemir 1962 yılında Elazığ’da doğdu. 1982 yılında M.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi`ni bitirdi. İ.Ü. İşletme Fakültesi - İşletme İktisadi Enstitüsü`nde İşletme Yönetimi Masterı yaptı. Eğitiminin ardından, Mimar Sinan Üniversitesi Resim Heykel Müzeleri Derneği atölyelerinde resim çalışmalarına başladı. Daha sonra, on arkadaşı ile birlikte, Yusuf Taktak önderliğinde Atölye Üçgen`in kuruluşunda yer aldı. İlerleyen zamanda, altı arkadaşı ile birlikte Atölye Kaleideskop`u kurdu. Who is who in Turkey-Günümüz Türkiyesi`nde Kim Kimdir isimli Büyük Biyografi Ansiklopedisinde yer aldı. Yurt dışı ve yurt içinde 16 kişisel sergi, 50 den fazla karma sergide eserleri ile yer aldi. Sanatçı çalışmalarını halen kendi atölyesinde sürdürmektedir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 45 » Bağış Müzayedesi

Lot 45

Semra Taşdemir d.1962, Elazığ
İsimsiz
Arkası imzalı
2020 tarihli
Tuval üzerine yağlıboya ve püskürtme tekniği
116 cm. x 98 cm.
Farklı tarihlerde Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi’nde, Tüyap Artist Sanat Fuarı’nda ve Niş Art Galeri’de karma sergilerde ve kişisel sergisinde yer aldı. Sergilerin kataloglarında yer almıştır.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Resimlerimde konstrüktivizmden etkilenmeler görülüyor. Tual üzerinde üç boyutu yakalamaya çalışarak, yatay ve dikey çizgileri kimi yerlerde canlı renklerle, kimi yerlerde ise renk geçişleri ile yumuşatarak kullanıyorum. Sonsuzluğu yakalamayı çabaları da görülüyor. Resimlerimde olmazsa olmazım, denge ve perspektiftir. Resimlerdeki perspektif ile hayatın derinliğini irdelemeye çalışıyorum. Tual üzerinde resim yapmaya başlamadan önce onlarca gerçek bir resim yapar gibi taslaklar hazırlıyorum. Bunların arasından bir grup belirleyip onları tuale geçiriyorum.“

Biyografi: Semra Taşdemir 1962 yılında Elazığ’da doğdu. 1982 yılında M.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi`ni bitirdi. İ.Ü. İşletme Fakültesi - İşletme İktisadi Enstitüsü`nde İşletme Yönetimi Masterı yaptı. Eğitiminin ardından, Mimar Sinan Üniversitesi Resim Heykel Müzeleri Derneği atölyelerinde resim çalışmalarına başladı. Daha sonra, on arkadaşı ile birlikte, Yusuf Taktak önderliğinde Atölye Üçgen`in kuruluşunda yer aldı. İlerleyen zamanda, altı arkadaşı ile birlikte Atölye Kaleideskop`u kurdu. Who is who in Turkey-Günümüz Türkiyesi`nde Kim Kimdir isimli Büyük Biyografi Ansiklopedisinde yer aldı. Yurt dışı ve yurt içinde 16 kişisel sergi, 50 den fazla karma sergide eserleri ile yer aldi. Sanatçı çalışmalarını halen kendi atölyesinde sürdürmektedir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 46 » Bağış Müzayedesi

Lot 46

Semra Taşdemir d.1962, Elazığ
“İsimsiz”
Arkası imzalı
2020 tarihli
Tuval üzerine yağlıboya ve püskürtme tekniği
116 cm. x 98 cm.
Farklı tarihlerde Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi’nde, Tüyap Artist Sanat Fuarı’nda ve Niş Art Galeri’de karma sergilerde ve kişisel sergisinde yer aldı.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Resimlerimde konstrüktivizmden etkilenmeler görülüyor. Tual üzerinde üç boyutu yakalamaya çalışarak, yatay ve dikey çizgileri kimi yerlerde canlı renklerle, kimi yerlerde ise renk geçişleri ile yumuşatarak kullanıyorum. Sonsuzluğu yakalamayı çabaları da görülüyor. Resimlerimde olmazsa olmazım, denge ve perspektiftir. Resimlerdeki perspektif ile hayatın derinliğini irdelemeye çalışıyorum. Tual üzerinde resim yapmaya başlamadan önce onlarca gerçek bir resim yapar gibi taslaklar hazırlıyorum. Bunların arasından bir grup belirleyip onları tuale geçiriyorum.“

Biyografi: Semra Taşdemir 1962 yılında Elazığ’da doğdu. 1982 yılında M.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi`ni bitirdi. İ.Ü. İşletme Fakültesi - İşletme İktisadi Enstitüsü`nde İşletme Yönetimi Masterı yaptı. Eğitiminin ardından, Mimar Sinan Üniversitesi Resim Heykel Müzeleri Derneği atölyelerinde resim çalışmalarına başladı. Daha sonra, on arkadaşı ile birlikte, Yusuf Taktak önderliğinde Atölye Üçgen`in kuruluşunda yer aldı. İlerleyen zamanda, altı arkadaşı ile birlikte Atölye Kaleideskop`u kurdu. Who is who in Turkey-Günümüz Türkiyesi`nde Kim Kimdir isimli Büyük Biyografi Ansiklopedisinde yer aldı. Yurt dışı ve yurt içinde 16 kişisel sergi, 50 den fazla karma sergide eserleri ile yer aldi. Sanatçı çalışmalarını halen kendi atölyesinde sürdürmektedir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 47 » Bağış Müzayedesi

Lot 47

Semra Taşdemir d.1962, Elazığ
“İsimsiz”
Arkası imzalı
2020 tarihli
Tuval üzerine yağlıboya ve püskürtme tekniği
116 cm. x 98 cm.
Farklı tarihlerde Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi’nde, Tüyap Artist Sanat Fuarı’nda ve Niş Art Galeri’de karma sergilerde ve kişisel serisinde yer aldı. Sergilerin kataloglarında yer almıştır.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : “Resimlerimde konstrüktivizmden etkilenmeler görülüyor. Tual üzerinde üç boyutu yakalamaya çalışarak, yatay ve dikey çizgileri kimi yerlerde canlı renklerle, kimi yerlerde ise renk geçişleri ile yumuşatarak kullanıyorum. Sonsuzluğu yakalamayı çabaları da görülüyor. Resimlerimde olmazsa olmazım, denge ve perspektiftir. Resimlerdeki perspektif ile hayatın derinliğini irdelemeye çalışıyorum. Tual üzerinde resim yapmaya başlamadan önce onlarca gerçek bir resim yapar gibi taslaklar hazırlıyorum. Bunların arasından bir grup belirleyip onları tuale geçiriyorum.“

Biyografi: Semra Taşdemir 1962 yılında Elazığ’da doğdu. 1982 yılında M.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi`ni bitirdi. İ.Ü. İşletme Fakültesi - İşletme İktisadi Enstitüsü`nde İşletme Yönetimi Masterı yaptı. Eğitiminin ardından, Mimar Sinan Üniversitesi Resim Heykel Müzeleri Derneği atölyelerinde resim çalışmalarına başladı. Daha sonra, on arkadaşı ile birlikte, Yusuf Taktak önderliğinde Atölye Üçgen`in kuruluşunda yer aldı. İlerleyen zamanda, altı arkadaşı ile birlikte Atölye Kaleideskop`u kurdu. Who is who in Turkey-Günümüz Türkiyesi`nde Kim Kimdir isimli Büyük Biyografi Ansiklopedisinde yer aldı. Yurt dışı ve yurt içinde 16 kişisel sergi, 50 den fazla karma sergide eserleri ile yer aldi. Sanatçı çalışmalarını halen kendi atölyesinde sürdürmektedir.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 48 » Bağış Müzayedesi

Lot 48

Serkan Akyol d.1982, Aydın
“Kayıp Kentin Sesi”
İmzalı
2019 tarihli
Asitsiz kağıt üzerine edisyonlu sanatsal baskı
3/10
35 x 35 cm.
2018 yılında “Kayıp Kentin İnsanları” başlıklı kişisel sergisinde Joint Idea Arnavutköy’de sergilendi.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi: insan doğadan kopup ikincil bir doğa yaratmak istemiş, korunaklar inşa etmiştir ve eksik olanı bulamamıştır. Tamamlanması için gerekli olanı da eksikliği huzursuzluğu buradan gelmektedir. Doğa  gibi kendi de işlev dışı kalmıştır; bizatihi kendi yoksunluğunu ortadan kaldırmak bir mekanda var olabilmek için minyatür ormanlar ve canlılarla etrafını extra bir korunak huzur ile örtmek istemiştir.

Biyografi: Serkan, 1982 yılında Aydın’da doğdu. Çizimle ilgilenmeye lise çağlarında başladı. Öğretmeninin yönlendirmesi üzerine, lisans eğitimini "sahne dekor ve kostüm tasarımı" bölümünde aldı. Sonrasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi "tekstil" bölümünde yüksek lisans yaptı. Sekiz sene "Armaggan" bünyesinde tam zamanlı çalıştı. Kardeşinin teşviki üzerine çizimlerini ürünlerle birleştirmeye başladı. 2013 yılında Ateliermono kuruldu. Ateliermono @ateliermono Serkan Akyol’un günlük sketchlerini gündelik kullanıma yönelik sınırlı sayıda üretilen aksesuar ve ev tekstiline yönelik üretimler yapmaktadır. Akyol, karmaşanın dışında bir yerde durmayı ve bakmayı seviyor. Hızlı akan zamanı yavaşlatılmış gibi izlemek ve bunları resimlemekten keyif alıyor.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 49 » Bağış Müzayedesi

Lot 49

Serkan Akyol d.1982, Aydın
“Hep Orada Olan”
İmzalı
2019 tarihli
Asitsiz kağıt üzerine edisyonlu sanatsal baskı
3/10
35 x 35 cm.
2018 yılında “Kayıp Kentin İnsanları” başlıklı kişisel sergisinde Joint Idea Arnavutköy’de sergilendi.
Herhangi bir katalogda yer almıyor.

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi : insan doğadan kopup ikincil bir doğa yaratmak istemiş, korunaklar inşa etmiştir ve eksik olanı bulamamıştır. Tamamlanması için gerekli olanı da eksikliği huzursuzluğu buradan gelmektedir. Doğa  gibi kendi de işlev dışı kalmıştır; bizatihi kendi yoksunluğunu ortadan kaldırmak bir mekanda var olabilmek için minyatür ormanlar ve canlılarla etrafını extra bir korunak huzur ile örtmek istemiştir.

Biyografi: Serkan, 1982 yılında Aydın’da doğdu. Çizimle ilgilenmeye lise çağlarında başladı. Öğretmeninin yönlendirmesi üzerine, lisans eğitimini "sahne dekor ve kostüm tasarımı" bölümünde aldı. Sonrasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi "tekstil" bölümünde yüksek lisans yaptı. Sekiz sene "Armaggan" bünyesinde tam zamanlı çalıştı. Kardeşinin teşviki üzerine çizimlerini ürünlerle birleştirmeye başladı. 2013 yılında Ateliermono kuruldu. Ateliermono @ateliermono Serkan Akyol’un günlük sketchlerini gündelik kullanıma yönelik sınırlı sayıda üretilen aksesuar ve ev tekstiline yönelik üretimler yapmaktadır. Akyol, karmaşanın dışında bir yerde durmayı ve bakmayı seviyor. Hızlı akan zamanı yavaşlatılmış gibi izlemek ve bunları resimlemekten keyif alıyor.

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

Lot: 50 » Bağış Müzayedesi

Lot 50

Sevgi Karay d.1965, Almanya
Kendimden Kendime
İmzalı
2020 tarihli
Demir
19 x 19 cm. x y 33 cm.
Unique

Çalışmanın Açıklaması / Hikayesi: Bu sergideki heykellerin hikayesi, Yazar Ferîdüddin Attâr'ıın Mantıku't-Tayr (Kuşlar'ın Dili) kitabındaki kuşların yolculuğu ile başlar. Bu eserde Efsanevi kuş Simurg'u aramak üzere kuşlar bir araya toplanırlar. Kuşlara Hüthüt adlı bir kuş klavuzluk eder. Hüthüt Simurg'dan söz ederken, “O bize bizden yakın ama biz ona uzağız” der. Kuşlar bu seyahate çıkmamakta direnirler. Bülbül'ün arzusu Gül'dür, Dudu'nun isteği A-hu hayat, tavuş kuşu cennet, keklik mücevher, doğan ise mevki ve iktidar peşindedir. Kaz gölden ayrılamaz, Üveykin ihtirası denizdir, Puhu Kuşu define peşinde, Huma kuşu ise kibirlidir. Diğer kuşların da buna benzer çeşitli özür ve bahaneleri vardır. Hüthüt kuşların özürüne yanıt bulur, Simurg'un güzelliğini över ve onları yolculuğa ikna eder. Kuşlar yedi vadi ve yedi etaptan geçerler. Ancak çoğu yolda telef olur. Hedefe varan yalnızca otuz kuştur. Hedefte ise ayna ile karşılaşırlar. Hüthüt bu, aynadan Simurg'un görüneceğini söyler. Kuşlar aynaya baktıklarında Simurg'u, yani kendilerini tek bir öz olarak görürler. Böylece kuşlar farklı görünümlerinin, hakikatkerinin tek bir varlık olduğunu anlarlar. Bir çok benleri olan insanın her bir benini bir kuşa benzettiğimizde insanın kendinden kendine olan yolculuğu zorlu, engelli bir süreç gerektiriyor. Her bir kuş bu yolculukta kendimize koyduğumuz engelleri ifade ediyor. Simurg, nasıl yanarak kendi küllerinden yeniden kendini yarattıysa, bu sembol insan için de geçerlidir. Her bir birey, kendine olan yolculuğunda nefsinin yüklerinden kurtularak, yanarak kendini tekrar yaratabilir. İşte bu sergi, yeniden özüme dönme serüveninin heyecanı içinde şekillendi.

Biyografi: Atölye20 Buluşma Noktası’nın da kurucularından olan Sevgi Karay 1965 ynda Almanya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamladı ve sonra 1986-1991 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi-Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümünde okudu. Ilk kisisel sergisini 1993 yılında Artisan Sanat Galesinde açtı. 1999 ve 2001 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi, Sahne Görüntü ve Tiyatro bölümünde malzeme dersleri verdi. 1992’de eşi Hayri Karay ile beraber Karay Dekorasyon adıyla atölyelerini kurdular. Burada hem heykel çalışmalarına hem de kendi tasarladığı dekoratif objelerin ve mimari dekorasyon elemanlarının üretimien devam etmektedir. Ayrıca 2016 yılından beri Atölye20’de heykel eğitimleri vermektedir. 

Details

Starting Bid: 1 TL

Your Maximum Bid: TL

Current Price: TL Losing Winning

previous
Go to Page: / 2
next